העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> מחקרים >> איתור סימנים מוקדמים לתיסמונת הקשת האוטיסטית והפרעות חברתיות תקשורתיות

איתור סימנים מוקדמים לתסמונת הקשת האוטיסטית והפרעות חברתיות-תקשורתיות

המרכז לחקר המח-אוניברסיטת בר אילן

להורים שלום רב,

אנחנו שמחים להזמינכם להשתתף במחקר מעניין בנושא התפתחות תינוקכם המתבצע במרכז לחקר המח באוניברסיטת בר אילן.
 
מטרת המחקר הינה איתור סימנים מוקדמים לתיסמונת הקשת האוטיסטית והפרעות חברתיות תקשורתיות. לצורך קידום הפרויקט אנו מחפשים תינוקות הצפויים להיולד בחודשים הקרובים או שנולדו בתשעת החודשים האחרונים, אשר להם אח או אחות המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי.
 
ההשתתפות במחקר כוללת שלוש פגישות לאחר הלידה שיתואמו לנוחותכם: סמוך ללידה, בגיל 9 חודשים ובגיל 18 חודשים. המפגש הראשון יכלול בדיקת תקינות עצב השמיעה על ידי קלינאית תקשורת ויערך כחצי שעה במעבדה באוניברסיטת בר אילן (זוהי בדיקה שאיננה פולשנית ואיננה דורשת הרדמה של הנבדק). שתי הפגישות הנוספות יתקימו באוניברסיטה ויערכו כשעה וחצי-שעתיים ובמהלכן יבדקו תפקודי קשב ויזואלים כמו גם התפתחות רגשית –חברתית של הילד/ה בעזרת סדרת משחקים נעימה המתבצעת בחלקה באמצעות שימוש במחשב. הפעילות מתוכננת להיות מהנה ומתאימה לילדכם. תינוקות שיצטרפו למחקר מעל גיל שלושה חודשים ישתתפו רק בשתי הפגישות האחרונות.
 
אין כל סכנה, קרינה או כאב בעת הבדיקות, והן בטוחות לשימוש לתינוקות. המחקר אושר ע"י ועדת האתיקה של אוניברסיטת בר אילן וועדת הלסינקי של בית החולים תל השומר.
המחקר מלווה ע"י פסיכולוגים מומחים להתפתחות תינוקות וילדים, והורים המעונינים יוכלו לקבל חוות דעת מיקצועית לגבי התפתחות התינוק וכן לשאול שאלות.
 
חשיבות מחקר איתור הסימנים המוקדמים היא עצומה, משום שהיא עשויה להוביל ליצירת תוכניות התערבות מגיל צעיר מאוד, הצפויות לסייע בקידום משמעותי של התינוקות שימצאו בסיכון. השתתפות במחקר אינה מבטיחה אבחנה מלאה, אך צפויה להוות צעד חשוב לקידום המדע בתחום חשוב זה.

הורים המעוניינים להשתתף במחקר או לקבל פרטים נוספים מוזמנים לפנות למיכל או לאנסטסיה בטלפון;  אנסטסיה- 052-5687984, מיכל- 050-7482418, או במייל; eyetracking.barilan@gmail.com , anastasyaz86@gmail.com 
 

לאנשי מקצוע שלום, 

אנו רוצים לעניין אתכם במחקר חדשני בנושא התפתחות תינוקות המתבצע במעבדה הנוירו התפתחותית במרכז לחקר המח באוניברסיטת בר אילן. 
 
במחקר מוזמנים להשתתף הורים עם תינוקות שנולדו בתשעת החודשים האחרונים או שצפויים להיוולד בחודשים הקרובים, שלהם ילד/ה המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. 
 
תקציר: הנחת העבודה של מחקר זה היא כי ילודים ותינוקות אשר נמצאים בסיכון לפתח הפרעה חברתית תקשורתית ואוטיזם, יכולים להיות מאובחנים בשלב מוקדם מאוד עם ABR לא תקין וקשיי ויסות הפניית המבט, שניהם כתוצאה משינויים תפקודיים בגזע המוח.
 
מטרת המחקר היא ניתוח התנהגות קישבית בקרב תינוקות בסיכון לפתח הח"ת ואוטיזם, תוך שימוש בטכנולוגיה חדישה מאצילת מבט (תצוגת המסך משתנה כתלות במבט המשתמש). מטלות הקשב מתמקדות בהפניית קשב והינתקות קשב, חיפוש חידושים ומוטיבציה חברתית, כולם ידועים כפגועים אצל אנשים עם קשיים חברתיים ואוטיזם. כמו כן, מחקר זה יבדוק את שכיחות פגיעות ABR אצל ילודים ותינוקות בסיכון ומעורבותו בהפרעות הפניית מבט. ייבדק תפקידם של פגיעות בגזע המח ושינויי הפניית מבט מיילדותי בהיווצרות קשיים בתפקוד חברתי- רגשי במהלך שנת החיים הראשונה והשנייה.
 
רקע מחקרי: כאשר בוחנים את העלייה הדרמתית בשכיחות הפרעה חברתית-תקשורתית (הח"ת) ואוטיזם, אבחון מאוחר יחסית (לא לפני גיל 2-3) וההשפעה העצומה של התערבות מוקדמת על התפקוד ארוך הטווח של אנשים בעלי הח"ת ואוטיזם, עולה החשיבות של מחקר המתמקד באיתור גורמי סיכון להח"ת ואוטיזם אצל ילודים ותינוקות. 
 
האוכלוסיות העיקריות של תינוקות בסיכון לפתח אוטיזם והח"ת הינם תינוקות עם רקע גנטי של אוטיזם במשפחה (אחים של ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי) ותינוקות ללא רקע גנטי, שנולדו פגים, בדגש על פגים שנולדו במשקל לידה נמוך מאוד ובשבוע הריון מוקדם. 
 
במחקרים רטרוספקטיביים, נמצאו במהלך השנה הראשונה לחייהם של תינוקות שבהמשך אובחנו עם אוטיזם, סימנים מורפולוגיים הכוללים האצה בקצב גדילת המוח וסימנים התנהגותיים הכוללים קשיים בהפניית מבט והפניית קשב וחקירה מצומצמת של הסביבה. מחקרים אחרים אצל ילדים עם אוטיזם, מצביעים גם על פגיעות בגזע המח, הכוללת רישום לא תקין של פוטנציאלים מעוררים מעצב השמע וגזע המח (ABR- Auditory Brainstem Evoked Responses ) (בדיקת ברה)- שניתן למדוד באמצעים אלקטרופיזיולוגיים. אינטגרציה של נתונים מורפולוגיים הקשורים לקצב גדילת המח, נתונים התנהגותיים הכרוכים בהפניית מבט ונתונים אלקטרופיזיולוגיים עשויה לשמש כלי לאיתור מוקדם של ילודים עם סיכון לפתח בעיות חברתיות-תקשורתיות ואוטיזם. 
 
מהלך המחקר: זהו מחקר אורך, העוקב אחר התפתחותם של התינוקות מלידה ועד גיל 18 חודשים. המחקר כולל שלוש פגישות במהלכן יעברו המשתתפים סידרה של מבדקים הכוללים רישום ABR מלא (לא אוטומטי), מעקב אחר תנועות עיניים בזמן מטלות קשב קצרות, הערכה התפתחותית ומילוי שאלונים ע"י ההורים לאיתור פגיעות בתגובתיות רגשית-חברתית-תקשורתית. הפעילויות במעבדה מתוכננות להיות מהנות ומתאימות לתינוקות ופעוטות. אין כל סכנה, קרינה או כאב בעת הבדיקות, והן בטוחות לשימוש באוכלוסייה זו. 
 
ערך מוסף לנבדק: ההורים יקבלו הערכה התפתחותית על תינוקם הכוללת היבטים תקשורתיים-חברתיים. ההערכה תינתן ע"י פסיכולוג/ית קליני/ת ולהורים תהיה אפשרות לשאול שאלות. עקב גילם הצעיר של התינוקות לא מובטח אבחון מלא לאוטיזם והפרעה חברתית תקשורתית, אך תינוקות שימצאו בסיכון גבוה לפתח אוטיזם או הפרעה חברתית תקשורתית יופנו להמשך הערכה ומעקב במרכז להתפתחות הילד.
תרומת המחקר הנוכחי: שיפור איתור מוקדם של ילדים בעלי סיכון לפיתוח קשיים חברתיים באוכלוסיות בסיכון. האבחון המוקדם יאפשר בעתיד שילוב התערבות מותאמת כבר בשנתיים הראשונות הכה חשובות לאור משקלן הרב בעיצוב הקישוריות במוח, אשר תוביל לתוצאות תפקודיות גבוהות יותר.
 
הורים המעוניינים להשתתף במחקר או לשמוע פרטים נוספים מוזמנים לפנות לאנסטסיה או למיכל בטלפון; אנסטסיה- 052-5687984, מיכל- 050-7482418, או במייל; eyetracking.barilan@gmail.com ,  anastasyaz86@gmail.com. 
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...