העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> עולמינו הפנימי לאורך שנות הילדות >> ביטויי רגישות ותובנה לעולמם הפנימי של התינוק והוריו בטיפולי פיזיותרפיה התפתחותיים והשפעתם על הסביבה הטיפולית

ביטויי רגישות ותובנה לעולמם הפנימי של התינוק

והוריו בטיפולי פיזיותרפיה התפתחותיים והשפעתם

על הסביבה הטיפולית.


מיה אבנטוב חדש

מטרת המחקר-
לבחון את מאפייני התנהגות הפיזיותרפיסטית בטיפול, רגישותה ותובנתה לעולמם הפנימי של התינוק והוריו ואת השפעתם על היווצרות סביבה טיפולית המאפשרת לתינוק ולהוריו להתמודד עם הקשיים העולים בטיפול.
 
רקע-
על בסיס מחקרים שונים ניתן להניח כי בטיפולי פיזיותרפיה התפתחותיים רציפים וארוכי טווח נוצר קשר בעל מאפיינים של יחסי התקשרות.  שני מרכיבים בהתנהגות הדמות המטפלת הוכחו כבעלי השפעה על היווצרות יחסי התקשרות בטוחים: תובנה- היכולת של הדמות המטפלת להבין את המניעים העומדים בבסיס התנהגות הילד ורגישות- היכולת לקלוט לפרש ולהגיב באופן מותאם לאיתותי הילד. הופעתם של מרכיבים אלו יכולה לתרום ליצירת סביבה טיפולית חיובית ומקדמת.
 
שיטות-
צולמו שני טיפולי פיזיותרפיה שניתנו על ידי אותה פיזיותרפיסטית לשתי תינוקות בנות אחד עשר חודשים שהופנו על רקע איחור במוטוריקה גסה. 
קטעי הצילום הוקרנו למטפלת והיא רואינה. תשובותיה נותחו תוך שימוש בתמות של תובנה אימהית Insightfulness Assessment Procedure (Oppenhiem & Koren-Karie, 2002 ). קטעי הצילום נבדקו תוך שימוש במושגים הלקוחים מתוך סולמות הזמינות הרגשית  ;Emotional  Availability Scales)  Biringen & Robinson, 1991).
 
תוצאות-
מניתוח קטעי הצילום ניתן היה להתרשם מהקשר בין עליה ברמת החודרנות של המטפלת בטיפול לבין ירידה ברמת התגובתיות והעירוב אצל התינוקות. קשר זה נמצא גם במקרים בהם המטפלת גילתה רגישות גבוהה כלפי התינוקות. כמו כן נראה כי קיימת יותר תובנה למניעים העומדים בבסיס ההתנהגות של האמהות לעומת  אלו של התינוקות. וזאת על אף יכולתה של המטפלת לתת תמונה מורכבת  של התינוקות ושל אימותיהן,. 
 
מסקנות-
 המשמעות של טיפול פיזיותרפיה, הכרוך בהתמודדות עם מטלות מוטוריות ועומס רגשי, היא הכתבה של מהלכים העומדים בסתירה לרצונו של התינוק המטופל.  קיימים מספר מאפיינים בהתנהגותה של המטפלת הממתנים את השפעת מהלכים אלו ובהתאמה את השפעתם על חוויית התינוק והוריו. ניכר כי ליכולתה של מטפלת לזהות ולהתייחס לרמזים ולסימנים ההתנהגותיים של התינוק והוריו העולים בזמן טיפול, באופן המאפשר לה להתאים את מטרות וקצב הטיפול אליהם השפעה על יצירת תחושת אמון התורמת ליצירת סביבת טיפול בטוחה לתינוק להורה ולמטפלת, כזו המאפשרת התאוששות ממצבי אי נעימות ומתח.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...