העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> מידע להורים >> נושאים כלליים >> בעלי מוגבלויות בישראל

בעלי מוגבלויות בישראל 


אנחנו חיים בעידן בו הכול בתנועה והתפתחות. הידע מתרחב עם כל שנייה שעוברת, ופרטים שהיו רלוונטיים לפני שבועיים היום כבר נחשבים כחדשות ישנות. בעולם שכזה הגדרות קבועות משתנות ללא הרף ומותחות ומכווצות את הגבול עליו הן נשענות. אחת ההגדרות החשובות בחוק היא של אדם בעל מוגבלות. מיהו אותו אדם העונה להגדרה זו? את השאלה הזו שאלו את עצמם גם צוות המחוקקים במדינת ישראל, ולאחר שנים של חשיבה חוקקו ב-1998 את החוק לשוויון זכות לבעלי מוגבלויות בישראל. כדי להבין מי נכנס תחת הגדרת החוק ולמה הוא זכאי קבצנו עבורכם את עיקרי הדברים. 

בעלי מוגבלויות – פרטים עיקריים 

סוגים שונים 

ההגדרה כבעל מוגבלות היא בעלת פרשנות רחבה וכוללת בתוכה מספר רב של מוגבלויות. ניתן למנות מספר דוגמאות כגון: נפגעי נפש, אוטיסטים, חירשים/כבדי שמיעה, עיוורים/לקויי ראייה, מוגבלות שכלית התפתחותית, לקויות למידה קשות ועוד. ניתן לראות כי ישנו מגוון של בני אדם הנכנסים תחת ההגדרה היבשה של בעלי מוגבלות, אך חלקם בתחום הנפש, חלקם בתחום המוטורי וחלקם מערבים בין השניים. 

מעגל החיים 

מוגבלות מלידה עלולה להקשות על חיי האדם ומשפחתו הקרובה. מדובר על מערך שלם של צרכים מיוחדים. החל ממטפלת לנדרשים לכך, דרך גן מותאם לבעלי צרכים מיוחדים, בית ספר משלב, דירות מוגנות וליווי לכל אורך אותם השלבים. אדם העונה להגדרה של בעל מוגבלות זכאי לסיוע לאורך חייו מינקות ועד בגרות ועל כן יש לברר היטב את זכויותיו בכדי להיות יכולים להעניק לו את העזרה המקסימאלית לה הוא ראוי. 

תעסוקה 

ההגדרה כבעל מוגבלות חשובה לתחומים רבים, ואחד החשובים שבהם הוא תחום התעסוקה. כאשר האדם ייצא לעבוד יכולים לצוץ קשיים בלתי צפויים. מקומות עבודה שאינם נגישים, משכורת נמוכה עקב המוגבלות, אי קבלה לעבודה על רקע שונות ומקרים נוספים. כאשר אדם נכנס תחת ההגדרה בעיני החוק הוא זכאי לימי מחלה מיוחדים, נקודות זיכוי במס ותביעה ברורה לאיסור על אפליה עקב מוגבלותו. 

קצבאות 

לרוב בעלי המוגבלויות ישנה זכאות לקצבה כלשהי מהמוסד לביטוח לאומי. בדרך כלל מדובר על קצבאות כספיות כדוגמת קצבת נכות, גמלת ניידות, גמלת סיעוד ומגוון נוסף של קצבאות להן יכול האדם להיות זכאי. כדי להבין בנושא הקצבאות ולבחון מה יכול להגיע לאדם בעל מוגבלות מתוקף החוק יש לגשת למוסד לביטוח לאומי ולמצות את הזכויות אותן נותנת המדינה. 

נגישות 

בכדי להקל על אוכלוסיית בעלי המוגבלויות ישנן מספר הטבות להן הוא זכאי כחלק ממערך הנגישות בישראל. התאמות מיוחדות לקראת בחינת התיאוריה של משרד הרישוי, קבלת תו נכה לרכב ואוזר חנייה ייעודי ומיוחד ליד הבית. ברכבות ובתחבורה הציבורית קיימת הנחה לבעלי תעודת נכה כאשר אנשים שאכן מוכרים בעניי החוק כבעלי מוגבלויות וודאי זכאים וצריכים לקבל תעודה זו.   

המאמר נכתב ע"י פורטל My Inspire - לאנשים בעלי מוגבלויות ונכים בישראל
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...