העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס DSM5 >> מצגות מכנס DSM5 >> האבולוציה של הפרעות האכילה, סיור מודרך במשעולי ה – DSM-5

האבולוציה של הפרעות האכילה, סיור מודרך במשעולי ה – DSM5


ד"ר איתן גור - מנהל המרכז להפרעות אכילה ומשקל, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר
 
הפרעות האכילה היו חלק מרשימת האבחנות כבר מהגרסה הראשונה של ספר האבחנות הפסיכיאטריDiagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM)  שפורסם לראשונה ב – 1952. 
 
ממהדורה למהדורה שונו הקריטריונים האבחנתיים פעמים רבות, דבר שהקשה מאד על היכולת לחקור ולפתח שיטות טיפול ייחודיות עבור כל מחלה בנפרד. גם במהדורה הנוכחית הופיעו שינויים רבים ששינוי לחלוטין את מפת האבחון וגרמו לבלבול רב בקרב המטופלות והמטפלים כאחד. לדוגמא, חולה שסבלה במשך שנים רבות מ – Bulimia Nervosa Purging Type שנים רבות, הפכה בחטף להיות חולה הסובלת מ – Anorexia Nervosa Binge Purge Type   מבלי שדבר בעצם השתנה בסימפטומים המבטאים את מחלתה.   
 
האתגר שעמד בפני צוות המשימה שעיצב את ההגדרות החדשות לקביעת המחלות השונות בהפרעות האכילה ב – DSM-5  נבע בעיקר מכך שב DSM-4-R כ – 50% מחולות אובחנו כסובלות מהפרעת אכילה בלתי מסווגת (EDNOS). מצב זה גרם לתת קבוצה זו להיות הטרוגנית במידה גבוהה והקשתה על המטפלים והחוקרים להתייחס לאבחנה זו כמקשה אחת. בעקבות השינויים אכן צומצם גודל תת הקבוצה של הפרעות אכילה בלתי מסווגות אך צעד זה גרם להיווצרות בעיות חדשות הבאות לידי ביטוי באבחנות האחרות. 

במהלך ההרצאה, אסקור את השינויים וההתפתחות של הקריטריונים לאבחון הפרעות האכילה לאורך השנים בגרסאות השונות של ה – DSM, ואדגים את השפעת הקריטריונים החדשים המופיעים ב – DSM-5 על מפת האבחון של הפרעות האכילה על כל מורכבותה.  
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...