העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> הפרעות קשב וריכוז 1 >> הערכת אפקט האינבו בטיפול בילדים עם הפרעות קשב וריכוז

הערכת אפקט האינבו בטיפול בילדים עם הפרעות

קשב וריכוז


מורן פלונסקי תודר, פרופ' עמנואל תירוש, פרופ' אילה כהן

מטרת המחקר-
אמידת אפקט האינבו ושיעורו בטיפול בהפרעת קשב וריכוז בקרב ילדים בגיל בית ספר 
 
רקע-
אפקט האינבו הוכח כמשמעותי במחלות רבות. עם זאת קיימות עבודות מעטות שעסקו בהערכת קיומו וגודלו של האפקט בקרב ילדים הלוקים בהפרעת קשב וריכוז, אשר הטיפול האמפירי בה הינו בתרופות מעוררות כגון מתילפנידט. במחקרי עבר הושוותה התגובה לאינבו למצב הבסיס ונמצא כי בממוצע כ-20-30% מהילדים מגיבים לאינבו בשיעור של 20-30%. בנוסף נמצא כי בסיוע אינבו ניתן להפחית משמעותית במינון המתילפנידט, ללא פגיעה בתועלת. על כן עולה הצורך לבחון את עוצמת האפקט בקביעת אופי הטיפול טרם התחלתו. כמו כן אנו מציעים לבחון גישה נוספת להגדרת תגובה לאינבו אל מול התגובה לריטלין כמייצגת מצב מיטבי.
 
שיטות-
במחקר נכללו 133 ילדים (76.7% בנים, גיל ממוצע 9.06 עם סטיית תקן 1.81) שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז והיו מועמדים להתחלת טיפול במתילפנידט. כלל הילדים עברו מבדק אקראי כפול סמיות מסוג “n-of-1” המשווה בין טיפול אינבו וטיפול סטימולנטי למשך שבוע על אחד, טרם התחלת טיפול קבוע. התגובה הוערכה באמצעות שאלוני Conner's מורה, ומבחן קשב חזותי מסוגMFFT -Matching Familiar Figures Test .
 
תוצאות-
בהשוואת מצב הבסיס לטיפול באינבו, נצפתה בממוצע ירידה ב-t-score בכל מדדי Conner's. תגובה של מעל ל-20% נצפתה בכ-20% מהילדים, מתוכם 55.4% הראו ירידה בלפחות שני מדדים והיתר במדד אחד. במדד MFFT, נצפתה ירידה במדד הטעויות ב-58.3% מהילדים. 
בהשוואת התגובה למתילפינדט והתגובה לאינבו במדדי Conner's, נמצא כי מעל ל-30% מהילדים הגיבו לאינבו בצורה דומה או טובה יותר בהשוואה למתילפנידט. 
 
מסקנות-
נמצא כי אפקט האינבו קיים ומשמעותי בקרב ילדים בטיפול בהפרעות קשב וריכוז, הן בהשוואה למצב הבסיס והן בהשוואה לטיפול האמפירי במתילפנידט, (כהגדרה חלופית להערכת האפקט) . גודל האפקט במחקר זה דומה לגודלו המצוטט בספרות ומוסיף על הידע הקיים. לאור זאת, עולה חשיבות ביצוע מבדק כפול סמיות טרם החלטה על אופי הטיפול והתחלת טיפול קבוע בסטימולנטים. 
בהמשך, ננסה להרחיב את הידע הקיים באשר למאפיינים המנבאים אפקט מובהק לאינבו, משמעותו וקשריו עם האפקט של מתילפנידט. 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...