העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> התערבות מוטורית בילדים עם שיתוק מוחי >> הצגת התנסות במכשיר ה-UpSee מכשור חדש המאפשר תרגול הליכה בגיל הצעיר של המטפל והורה בילדים עם קשיים מוטוריים משמעותיים

הצגת התנסות במכשיר ה-UpSee  מכשור חדש

המאפשר תרגול הליכה בגיל הצעיר של המטפל והורה

בילדים עם קשיים מוטוריים משמעותיים


נאוה גלקופ, צופית זמורה, רונית סנדובסקי, שירה בן עזרא, דבי אלנתן, מאיר לוטן 

ניידות בגיל הצעיר מאפשרת לילדים חקירת הסביבה,עצמאות בתנועה במרחב,יוצרת מצבי משחק ולמידה, מפתחת הבנת יחסי הסביבה ומשפיעה על תפיסה ראייתית והתפתחות קוגניטיבית. 
 
הישגים אלו הינם משמעותיים בילדים עם לקות מוטורית המוגבלים בחוויית אלו. הטיפול הפיזיותרפי לכן במקרים רבים מכוון לקידום הליכה עצמאית עד כמה שניתן בגילאים צעירים, ללא ובעזרת אמצעי עזר. הליכונים שונים המאפשרים התנסות בהליכה עצמאית בנוסף לאימון במסילה(Treadmill ) עם וללא תמיכה, נמצאים בשימוש ונחקרו באוכלוסיות שונות בילדים.
 
בעולם הטיפולי התפתחה בשנים האחרונות גישה לאימון וגירוי הליכה בגילאים צעירים מאוד בניהם בני 4 חדשים. הגישה מסתמכת על מחקרים המראים את השינוי הפלסטי המואץ בשנתיים הראשונות, ובבסיסה שימור הצעידה הראשוניתstepping ,הנראית בגיל הצעיר גם במקרים של לקויות נוירולוגיות, ואשר נעלמת  עם ההתפתחות.
 
בילדים עם שיתוק מוחי ישנה משמעות אורטופדית ליכולת ההליכה. בניית פרק הירך ושינוי בזווית עצם הירך מתרחשים תוך העמסה בנשיאת משקל והפעלת כוחות בפעילות השרירית. מחקרים הראו שאחוז ניכר של הילדים שאינם הולכים פורקים את הירך ונראה שעמידה בעמידון אינה פותרת את הבעיה בכללותה.בנוסף, ילדים שאינם מסוגלים לבצע צעידה כלל, לא יוכלו להשתמש בהליכון והאימון בtreadmill  דורש עבודה מרובה של המטפל בתהליך אימון שאינו משמעותי לילד. 
 
ההשלכות של חוסר הליכה מגיל צעיר לכן משמעותיות לילדים מוגבלים מוטורית לטווח ארוך. 
 
מכשיר הUpSee,הומצא ופותח על ידי אם לילד עם שיתוק מוחי, וניתן להתנסות למספר הורים לילדים עם קשיים מוטוריים ניכרים, שעדיין לא השיגו הליכה. המכשיר מורכב משתי רתמות ומסנדלים כפולים המחברים בין הילד והמבוגר בעמידה. המכשיר מאפשר גירוי צעידה לילד המתקשה בצורה פשוטה. המבוגר יכול להרגיש את יזימת והשתתפות הילד ולהשפיע ברמות שונות על פי בחירתו על נשיאת המשקל של הילד, העברת משקל, וקצב הצעידה. 
 
במעקב אחר ההתנסות, נמצאו תוצאות מרשימות שהתקבלו בתחומים השונים ונראה -שיפור ביכולות ישיבה,עמידה והליכה . המכשיר הצליח בצורה פשוטה, נגישה, זולה ומשמעותית לילד ולהוריו ליצור אימון הליכה לילדים.
הילדים הוסרטו במהלך התהליך, והישגיהם המוטוריים תועדו. הממצאים מעלים שיפור בנשיאת המשקל על הגפיים, ביכולת הצעידה וההליכה, ביציבות וביכולת עמידה, בהנאה מתנועה וביחסים עם הסובבים אותם. 
 
בהרצאה  :
נציג בקצרה מחקר וספרות התומכת בהליכה בגיל הצעיר תוך הצגת  תיאורי מקרה וההישגים של ילדים ומשפחות שהתנסו  במכשיר ה-UpSee. 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...