העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> הפג והיילוד >> הקשר בין איכות התנועות הספונטאניות של הפג ולבין איכות האינטראקציה אם-פג

הקשר בין איכות התנועות הספונטאניות של הפג ולבין

איכות האינטראקציה אם-פג


אורנה לב אנקב, דר' שרה בני שרם, דר' אפרת שר צנזור, גליה דאובה פישמן, פרופ' כריסטה איינספיילר

מטרת המחקר-
מטרת המחקר לבדוק לראשונה האם איכות התנועות הספונטניות של הפגים קשורה למידת מעורבותם באינטראקציה עם אמם וכן לרגישות וחודרנות האמהות.


רקע-
אינטראקצית אם-תינוק-פג מאופיינת במעורבות נמוכה של הפג ורגישות נמוכה של האמהות, בהשוואה לאינטראקצית אם-תינוק-בשל. כיוון שמעורבות תינוקות באינטראקציה בחודשי החיים הראשונים מתבטאת בעיקר באמצעות תנועות ומבעים תקשורתיים לא מילוליים, התמקדנו בתנועות מוטוריות של פגים, ובחנו  האם  איכות התנועות הספונטאניות, הגסות והעדינות (Fidgety movements; FMs) של פגים קשורה לאיכות האינטראקציה עם אמם.

שיטות-
למחקר נדגמו 39 דיאדות אם-פג (שבוע לידה 26-34, משקל לידה < 2500 גרם), בגיל מתוקן ממוצע של 14.59 שבועות (SD = 2.21). איכות התנועות הספונטאניות של הפגים קודדו באמצעות אבחון איכות התנועות הספונטאניות על פי שיטת פרכטל Prechtl, 1990)). בנוסף, האימהות והפגים צולמו בעת אינטראקצית משחק ללא צעצועים, במהלכה האימהות התבקשו גם להרים את הפג על הידיים ולהניחו חזרה על מזרון. מעורבות הפגים באינטראקציה, רגישות האמהות בערוצי המגע והאחיזה, הוורבאלי, מותאמות קשר העין, וכן מידת חודרנות האמהות במהלך האינטראקציה נותחו בעזרת סולמות להערכת מותאמות אינטראקצית אם-תינוק, המגע והאחיזה (Lev-Enacab & Sher-Censor, 2012), אשר פותחו לצורך מחקר זה.  

תוצאות-
פגים שהראו תבנית תנועה ספונטאנית כללית אבנורמאלית היו פחות מעורבים באינטראקציה עם האם. מעורבות נמוכה זו היתה קשורה לרגישות נמוכה של האם בערוצי המגע, הוורבליות ומותאמות קשר העין , וכן לחודרנות אמהית גבוהה. בנוסף, נמצא קשר בין ריבוי תנועות גסות אבנורמאליות אצל הפגים ולבין רגישות נמוכה של האמהות בערוצי המגע, ההרמה על הידיים וההורדה של התינוק וכן לחודרנות אמהית גבוהה. לבסוף, אמהות לפגים שתנועות FMs שלהם היו אקראיות או חסרות, היו פחות רגישות במגע ובעת הורדת הפגים למזרון. 

מסקנות-
תנועות ספונטאניות אבנורמאליות של פגים קשורות לרגישות אמהית נמוכה, בעיקר מבחינת המגע והאחיזה וכן לחודרנות אמהית גבוהה. ממצאי המחקר מספקים תמיכה ראשונית להדרכת האמהות לאחיזה מערסלת והענקת מגע עמוק לפגים בחודשי החיים הראשונים. מחקר המשך בגיל 4 שנים, שיבחן את ההתפתחות המוטורית של הפגים ואיכות האינטראקציה אם-פג, יאפשר העמקה בהבנת קשרים אלו לאורך זמן. 

לצפייה במצגת מהכנס - לחץ כאן
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...