העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> פוסטרים מכנס העמותה >> השימוש בניורופידבק לטיפול בילדים בספקטרום האוטיסיטי

השימוש בניורופידבק לטיפול בילדים בספקטרום האוטיסיטי

 THE USE OF NEUROFEEDBACK FOR CHILDREN WITH ASD
 
ד'ר דוד וילנסקי
Dr.David Wilensky
 
מכון התפתחות הילד בירושלים של שירותי בריאות  כללית
 
הקדמה: בשנים האחרונות התפרסמו מספר עבודות על השימוש בניורופידבק לטיפול בילדים הסובלים מהפרעות בספקטרום האוטיסטי (ASD). בהרצאה נסקור את הספרות בנושא ונביא גם עבודה חדשה של Roy et al על השימוש באי.אי.ג'י כמותי ממוחשבת (QEEG) בתור כלי אבחוני לASD  . בנוסף יוצגו תוצאות של מחקר פיילוט מבוקר העוסק בהשפעה של טיפול ניורופידבק על ריכוז אצל ילדים אשר אובחנו כסובלים מ ASD. 
 
שיטות: המחקר בוצע בתוך בית ספר יסודי בירושלים על עשרים ילדים מתוך כיתות תקשורת בבית ספר. כולם נבדקו לפני ואחרי הטיפול על ידי מבחן מבחן מסוג CPT  (מבחן IVA) שבודק ריכוז אודיטורי וויזואלי.  10 מהילדים קבלו טיפול פעם בשבוע בשיטת near infrared hematoencephalography  נירופידבק שנותן משוב למטופל על רמת זרימת דם לאיזור המוח מתחת לחיישן , במקרה הזה לאיזור הפרונטלי מימין. הטיפולים התבצעו בתוך בית הספר וכל ילד קבל כ 25 טיפולים. 10 הילדים בקבוצת הביקורת קבלו את הטיפולים השגרתיים של תוכנית כיתות תקשורת.  יוצג וידאו קצר שמראה איך הטיפול מתבצע.

תוצאות:  נצפה שיפור בריכוז הויזואלי אצל הילדים אשר טופלו בניורופידבק. בנוסף, היתה ירידה באמפולסיביות בשתי הערוצים, כשהשיפור בלט יותר בערוץ השמיעתית.

מסקנות: המחקר הנוכחי מתווסף לעוד מחקרים בעולם התומכים בכך שניורופידבק יכול להיות כלי יעיל לשפר תפקוד אצל ילדים הסובלים מASD.

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...