העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> הפג והיילוד >> התערבות פסיכולוגית ממוקדת טראומה להורים לפגים- תיאור מקרה

התערבות פסיכולוגית ממוקדת טראומה להורים

לפגים- תיאור מקרה


הילה רביד
מטרת המחקר-

רקע-
הורות לפגים הינה חוויה מאתגרת ורווית לחצים, שכן ההורים נאלצים להתמודד עם הסיכונים הרפואיים שבלידת פג ועם אי הבהירות באשר לעתידו והתפתחותו. אירוע הלידה מתרחש במפתיע, לעיתים בעקבות בעיות רפואיות של האם, של העובר או של שניהם, לעיתים לאחר בדיקות רפואיות מעוררות חרדה , ולעיתים לאחר תקופה של היריון בסיכון. ההורים שרויים בלחץ ומתח ואינם ערוכים במובן הפיזי והרגשי גם יחד למצב החדש אליו נקלעו. כל אלה בעלי פוטנציאל גבוה להתהוות טראומה  רגשית. מחקרים אכן מוכיחים כי תסמונות של לחץ אקוטי ופוסט טראומה הינם שכיחים בקרב הורים לפגים, ונמצאו כעמידות גם מספר חודשים רבים לאחר הלידה ( Shaw et al., 2013 Jones, Rowe & Becker, 2007;).

מטרת תיאור המקרה-
מטרה תיאור המקרה הינה להדגים התערבות מוקדמת עם הורים לפגים ולתאר את חשיבותה בהפחתה של סימפטומים של טראומת הלידה המוקדמת והאשפוז, בפיתוח אסטרטגיות ההתמודדות מסתגלות יותר וביצירת קשר מיטיב ובטוח יותר עם התינוק. 

שיטות-
תיאור מקרה.

תוצאות-
הצגת המקרה הנוכחית מתארת התערבות פסיכולוגית ממוקדת טראומה להורים לתינוק שנולד בשבוע 27 במשקל 1,124 ושהה בפגיה במשך ארבעה חודשים עם עליות וירידות במצבו הבריאותי. ההתערבות כללה 18 מפגשים שבועיים שנעשו בזמן אשפוזם בפגיה ולאחר השחרור בתקופה הראשונית בביתם. שיטות ההתערבות כללו החזקה והכלה ראשונית של ההורים בתקופה הקרובה ללידה, בה חשו רמות גבוהות של לחץ, מצוקה וחרדה ומתן לגיטימציה לתחושות אלה. בנוסף, נערך ניסיון למצוא אצל כל אחד מההורים את סגנון ההתמודדות המתאים לו ולפתח אותו באופן מסתגל. לצד אלו נעשתה הדרכה Psycho-Education לגבי התפתחותם של פגים והדרכים ליצור עבורם סביבה מותאמת ומיטיבה. בשלב מאוחר יותר, נעשה ניסיון לבנות נרטיב לטראומה שההורים עברו  באמצעות חיבור האירוע עם רגשות ותחושות שהתעוררו לאורך התהליך וכן עם חוויות מהעבר וייצוגים מוקדמים בנוגע ללידה ולהורות. 

מסקנות-
התערבות מוקדמת בסמוך לטראומה יכולה לסייע להורים בוויסות והכלה של המצוקה והחרדה המתעוררים בשלב הראשוני ולשפר את התמודדותם בהמשך התהליך. 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...