העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> הפג והיילוד >> חשיבות של פעילות מים מותאמת לפגים להתפתחותם

לחץ כאן לעריכת טקסט


ד"ר חגית פרידמן, ק. ברמץ, ל. נחום, ע. לזיץ-דור, ח. כשר, ד"ר ע. בר-יוסף

מטרת המחקר-
מטרת המחקר היא לבחון אתה השפעת פעילות מים מותאמת לתינוקות על התפתחות מערכת העצבים של פגים, כפי שמשתקפת בתנועות הספונטאניות שלהם ובסולמות התפתחותיים נוספים

רקע-
נמצא במחקרים שפעילות מים מותאמת לתינוקות משפיעה לטובה על הבריאות שלהם, בהיותה מבוססת על התכונות הפיסיקליות של המים ועל ההשפעות הפיסיולוגיות שלהם על תפקודים שונים: תנועתיים, לבביים, ונשימתיים. 
פגים, אוכלוסייה הולכת וגדלה של תינוקות, נמצאים בסיכון לליקויים התפתחותיים של מערכת העצבים בטווח שבין ליקוי נוירולוגי קל לשיתוק מוחין, בעיקר כתוצאה מנזק לרקמת החומר הלבן שסביב חדרי המוח.  לאבחון ולהתערבות מוקדמים יש חשיבות גדולה מאוד. תנועות ספונטאניות של תינוקות משקפות שלבים בהתפתחות המוח ומאפשרות לזהות סיכון לליקוי התפתחותי זמן רב לפני הופעת התמונה הקלינית המלאה.
פעילות מים מותאמת לתינוקות צעירים שנולדו פגים יכולה לחזק את תפקודי המערכת האוטונומית ולקדם את התפתחות המוח.

שיטות-
20  תינוקות צעירים שנולדו פגים צולמו בווידאו עד גיל 53 שבועות הריון, כדי לאבחן את ההתפתחות המוקדמת שלהם לפי איכות התנועות הספונטאניות. 
הערכה התפתחותית בשלב פעוטות תתבצע בגיל 18 חודשים.
פעילות מים לתינוקות נערכת בבריכת השיקום (מ"ר שיבא). התינוק טובל במים חמימים במנח אופקי או אנכי כשהוא נתמך בכוח הציפה של המים ובידיים של ההורה או המדריכה. שיטת הטיפול משלבת תרגילים מגישות שונות, כמו "ג'הארה", "וואטסו", "הליוויק" שהותאמו לתינוקות פגים. התרגילים כוללים תנועה פאסיבית, רוטציות, ועוד.

תוצאות-
תוצאות ראשוניות מראות שיפור בהתנהגות תקשורתית בשלב הקדם מילי, שיפור בקשר עין של התינוק ושיפור בטונוס השרירים ובתנועה ספונטאנית, בהשוואה לתינוקות שלא קיבלו פעילות מים מותאמת. מנגנון ההשפעה של התערבות מוקדמת זו יידון בהרצאה.

מסקנות-
מחקרים הוכיחו שהתערבות מוקדמת יכולה למזער ליקוי ההתפתחותי של תינוקות בסיכון. התוצאות הראשוניות שלנו מראות שהתחלה מוקדמת של פעילות מים טיפולית לתינוקות פגים היא בטיחותית ויכולה לשפר את התפתחות מערכת העצבים שלהם.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...