העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> פוסטרים מכנס העמותה >> טיפול פיזיותרפי בילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי

טיפול פיזיותרפי בילדים המאובחנים על הרצף האוטיסטי

Physical Therapy in Autism Spectrum Disorder (ASD)
יעל הראלHarel Yael, 
העמותה לילדים בסיכון, הצבי 9 תל אביב
 
ASD הינה הפרעה התפתחותית מורכבת, המוגדרת על-פי DSM-V בנוכחות הקריטריונים הבאים:  קשיים באינטראקציה חברתית, ובכלל זה קשיי תקשורת ושפה (A), דפוסי התנהגות נוקשים וחזרתיים ובכלל זה קשיי ויסות תחושה (B), המתבטאים בילדות המוקדמת (C) תוך פגיעה בתפקודי היום-יום (D).
 
בעשורים האחרונים עלתה המודעות לקשיים שההפרעה טומנת בחובה ללוקים בה. זו הביאה באופן טבעי להתפתחות הטיפול הקליני לצד מינוף המחקר בנושא. שכלול אמצעי ההדמיה וחקר המח לצד העמקת הידע הגנטי מציעים יותר ויותר תשובות לחידת ההפרעה האוטיסטית. כיום ידוע כי ההפרעה פוגעת ביכולת עיבוד מידע מורכב בשל שיבוש בשלב התארגנות מערכת העצבים וכי הביטויים התפקודיים המשתקפים מתוך הרצף האוטיסטי נובעים ממידת הקשרים הקורטיקלים המשליכים על יכולת זו (Downey & Rapport, 2012; Minshew & Williams, 2007). 
 
תובנה זו מסבירה את הממצאים הקליניים והמחקריים הקושרים בין אוטיזם לחסכים מוטוריים. הקשיים המוטוריים ניכרים לרב לאחר שלב רכישת אבני הדרך הראשוניות, עם עלית המדרגה במורכבות התפקוד. לצד זה ניכרים קשיים באיכויות התנועה והיציבה, קשיים ביכולת התכנון וההתארגנות בהקשר הסביבתי והמשימתי ועד מדדים פיזיולוגיים לקויים ובכלל זה טונוס נמוך, גמישות מפרקית וא-סימטריה. האם הקשיים המוטוריים הינם סימפטומים ראשוניים של ההפרעה? האם מדובר בסימפטומים משניים? או שמא מדובר בתחלואה משולבת? התמונה הקלינית מרמזת על כי כל התשובות נכונות. 
 
בשנים האחרונות החל תחום הפיזיותרפיה להשתלב בטיפול ב-ASD הן במסגרות חינוכיות והן ביחידות להתפתחות הילד. ה"עמותה לילדים בסיכון" פתחה בשנים האחרונות את שעריה לפיזיותרפיסטים וככזו מהווה ספינת דגל בשילובם כחלק אינטגראלי ממערך הטיפול. מהלך זה קידם ומקדם תהליכי למידה אקדמאיים וקליניים, אשר הובילו לגיבוש תוכניות הערכה וטיפול המותאמים לצרכיהם המיוחדים של הילדים. הממצאים הקליניים מצביעים על חשיבות ונחיצות הטיפול הפיזיותרפי באוטיזם ומחייבים קידום מחקרים בנושא.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...