העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> אוטיזם 1 >> מה בין אוטיזם והפרעות אכילה?

מה בין אוטיזם והפרעות אכילה?


דר אורית סטולר, דגנית איתן, דר רבקה עובדיה, ענבל כץ פרידלנדר

מטרת המחקר-
לתאר ולאפיין את הפרעות האכילה אצל ילדים לכל אורך רצף האוטיזם ולהציג גישה אבחונית וטיפולית רב מקצועית.

רקע-
במהלך השנים עולה התודעה כי קשיי אכילה אצל ילדים על הרצף האוטיסטי שונים מהאוכלוסייה הנורמטיבית ונובעים מתסמיני הליבה של הלקות עצמה. הספרות מדווחת על שכיחות גבוה של עד 90% מהילדים על הרצף האוטיסטי הסובלים מהפרעות באכילה כאשר קשיי האכילה של הילדים מגוונים ונעים מילדים האוכלים מגוון מצומצם מאד של מאכלים, לילדים שלא אוכלים מוצקים בכלל וניזונים מבקבוקי חלב ותחליפיו, ועד ילדים שכמעט ולא אוכלים כלל. לתזונה הלא מאוזנת יש השלכות רבות על ההתפתחות והתפקוד של הילדים ועל עתידם כבוגרים. 
 
שיטות-
מודל המרפאה הייחודית לילדים אם הפרעות אכילה על הרצף האוטיסטי כוללת איסוף נתונים רפואיים, הערכת הפרופיל הסנסורי, טבלאות אכילה והערכה התנהגותית. במהלך המפגש הרופא בוחן אפשרות לסיבה אורגנית לקשיי האכילה, מתבצעת הערכה של מנגנון האכילה כולל לעיסה ובליעה. מנתחת ההתנהגות בוחנת את התנהלותו בתחומים שונים כולל סביבת האכילה ותפוסי ההתנהגות סביב האכילה והדיאטנית סוקרת את תזונתו ומעריכה את צריכת הקלוריות ומרכיבי התזונה. בסופו של המפגש מתנהל שיח רב מקצועי שבסופו נמסרת למשפחה ולצוות המטפל תוכנית התערבות .
 
תוצאות-
נציג נתונים על פרופיל הפרעות האכילה השונות אצל ילדים עם אוטיזם באלוטפים השונים, אשר נאספו מתוך שאלונים להורים ולצוות המטפל.  בנוסף נתאר את המודל האבחוני במרפאה הייחודית להפרעות אכילה לילדים על הרצף האוטיסטי. נסקור את תהליך האבחון לילד עם חשד להפרעת אכילה ,נפרט את החומר שנאסף, התהליך האבחוני ואת החשיבה שמאחורי  התוכנית התערבות שמוצעת למשפחה.
 
מסקנות-
 אופי וסיבת הפרעות האכילה אצל ילדים עם אוטיזם שונה מילידם עם התפתחות נורמטיבית ולרוב נובעת מתוך תסמיני הליבה של האוטיזם עצמו. לכן קיימת חשיבות רבה להערכה וטיפול ייחודי וספציפי לילדים עם הפרעה זו.

לצפייה במצגת - לחץ כאן
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...