העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> תחת קורת גג אחת >> מודל "יום הורים חודשי" במעונות יום לילדים עם צרכים מיוחדים

מודל "יום הורים חודשי" במעונות יום לילדים עם

צרכים מיוחדים


לימור חזן-שפר, מעיין אליה

מטרת המחקר-
מודל 'יום ההורים' הינו מודל מעשי שמטרתו שיתוף ומעורבות ההורים, באופן שוטף, בעבודה החינוכית והטיפולית במעון. זאת תוך יצירת מקום בטוח להבעת צרכים רגשיים, הדרכה מעשית וקונקרטית לגבי ההתנהלות עם הילד והטיפול בו, מיצוי זכויות ועוד.
המודל מדורג ומתחשב בשלבי עיבוד האבל בהם נמצאים ההורים תוך ליווי רגשי ומקצועי.
 
רקע-
מעונות היום השיקומיים של 'אלווין' בצפון מהווים מסגרת חינוכית – טיפולית הנותנת מענה לפעוטות עם צרכים מיוחדים ולבני משפחותיהם. 
מודל 'יום ההורים' נוצר מתוך גישה כי ההורים הם החלק המשמעותי ביותר בטיפול בילדם וכי שיתופם והדרכתם קריטיים להצלחת הטיפול וקידום הילד. כמו כן, מתוך הכרה בחשיבות מתן מענה וליווי רגשי להורים לילדים עם צרכים מיוחדים, במיוחד בשלב הראשוני של קבלת האבחנה וההתמודדות עם הטיפול בילדם.
בבניית המודל התייחסנו ל'מודל שלבי עיבוד האבל' (1969Kübler-Ross, ), תיאוריית ה- TEACCH (scopler,1997), לגישת 'המשפחה במרכז'  (Rosenbaum, King, Law, King & Evans ,1998) וכן לתכנית משו"ה למעורבות, שיתוף והעצמה לפיתוח קשרי העבודה ביין המערכת ההורית למערכת הטיפולית (אליצור, 1996).
כמענה לצורך שעלה מה'שטח' ובהתבסס על תיאוריות פסיכולוגיות וחינוכיות מרכזיות נבנה ויושם מודל יום ההורים.
 
שיטות-
במסגרת מודל יום ההורים הורי הפעוט מוזמנים אחת לחודש ליום אישי ומרוכז הכולל השתתפות בפעילות במעון, כניסה לטיפולים פרא-רפואיים, פגישה עם הגננת והדרכה רגשית ע"י העו"ס. ימי ההורים פרושים לאורך השנה באופן מדורג וכוללים את מגוון הנושאים הרלוונטיים לעבודה המשותפת של ההורים והצוות לקידום הפעוט. 
 
תוצאות-
מתוך שאלון אנונימי שהועבר להורים  עולה כי ימי ההורים ענו על המטרות עבורם נבנה המודל ותאמו את יכולותיהם הטכניות והרגשיות של רוב ההורים. במקביל, גם צוות המעון דיווח כי ימי ההורים עפ"י המודל מאורגנים באופן מסודר ומובנה יותר ומתוך כך גם ברור יותר לצוות מה מצופה מהם בכל שלב בעבודה המשותפת עם ההורים.
 
מסקנות-
המשך העבודה השוטפת עם ההורים עפ"י המודל תוך בקרה ובדיקת המענה לצרכים המשתנים של ההורים והצוות.
המשך הטמעת המודל בכלל מעונות היום השיקומיים של 'אלווין' תוך התאמה לכל מעון בהתאם לצרכי ההורים ומבנה צוות המעון.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...