העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> מחקרים >> מחקר חום ואוטיזם

מחקר חום ואוטיזם
בבית חולים תל השומר, במכון להתפתחות הילד מתבצע מחקר אשר בודק האם במהלך חום בזמן מחלה ישנו שינוי בתפקוד התקשורתי של ילדים על הרצף האוטיסטי. 
למחקר יכולים להצטרף ילדים בני שנתיים עד שמונה שאובחנו בקשת האוטיזם.
במידה ולילדך היה חום בחודש האחרון  ו/או הינו חולה במחלה עם חום בימים אלה, אנא צור עימנו קשר. יינתן שאלון טלפוני ביחס לתפקודי הילד בזמן חום לעומת זמן בו הילד ללא חום.
המחקר הוא פרי יוזמתה ובניהולה של ד"ר לידיה גביס, מנהלת המכון להתפתחות הילד, שיבא, תל השומר.
    
המחקר נערך על פי כללי ועדת הלסינקי וחלה עליו חובת הסודיות הרפואית.

רציונל מחקר: השפעת מחלת חום על תפקוד תקשורתי ומאפיינים דיאגנוסטיים בקרב ילדים עם אוטיזם

המחקר עוסק בבחינת השפעת חום בזמן מחלה על תפקוד תקשורתי ומאפיינים נוספים של ילדים עם אוטיזם. דיווחי הורים, מטפלים וקלינאים מעלים תמונה מעניינת המצביעה על כך שבזמן מחלת חום ישנם ילדים אשר מראים שיפור משמעותי ביכולותיהם התקשורתיות. 

המחקר האקדמי לבחינת התופעה הינו חדש. קורן ועמיתיה (Curran et al., 2007) עקבו אחר 30 ילדים עם אוטיזם ומצאו כי 83% מהסימפטומים המצוינים בשאלון ההתנהגויות החריגות (ABC- Aberrant Behavior Checklist) פחתו במהלך אפיזודות של חום. המחקר הצביע על כך שהשינוי בהתנהגות בעת חום איננו פונקציה של חומרת המחלה. הסקירה הספרותית מצביעה על כך שמחקרם של קורן ועמיתיה (Curran et al., 2007) הינו הראשון שבחן שינויים בהתנהגות אשר קשורים בחום בקרב ילדים עם אוטיזם. עם זאת, כבר ב1980 ישנה התייחסות לתופעה זו במאמרה של סוליבן (Sullivan, 1980) בו היא מתארת שאחת השאלות שהורים לילדים עם אוטיזם שואלים הינה, מדוע בזמן חום גבוה משתפר התפקוד של ילדיהם? 

במחקר זה ברצוננו לחקור דיווחים אלו ולהבין את אופיים של הדיווחים. ייתכן והבנה מעמיקה של דיווחי הורים תעזור בחיפוש אחר רמזים למנגנונים ואפילו אחר טיפולים פוטנציאליים חדשניים עבור אוכלוסיית האוטיזם. 

לצורך המחקר, החוקרת תיצור באמצעות פנייה טלפונית קשר עם ההורים בבקשה להשתתפות במחקר. החוקרת תמלא יחד עם המשתפים את שאלוני המחקר. הממלאים יחתמו על טופס הסכמה מדעת טלפוני למחקר ויימסר להם שהנתונים יאספו באופן אנונימי ובניתוח לא יתייחסו באופן פרטני למשתתפים. בנוסף יימסר למשתתפים מייל של החוקרת לצורך שאלות וקבלת מידע. 

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
רבקה לב
 0546929917
Lev.rivka82@gmail.com    

אישור ועדת הלסינקי:

אישור ועדת הלסינקי

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...