העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו




הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> על תקשורת וחברה >> "מי אני ומה שמי" - קבוצת כישורים חברתיים

"מי אני ומה שמי" - קבוצת כישורים חברתיים


נעמי עדס, נעמה לביא, דניאלה אופיר 

מטרת המחקר-
הקמנו במכון להתפתחות הילד של שירותי בריאות כללית, קבוצה לשיפור מיומנויות חברתיות-פרגמאטיות. מטרותיה של הקבוצה היו לפתח מיומנויות שפתיות פרגמאטיות וכישורים חברתיים תוך זימון אינטראקציות חברתיות והענקת חוויה חיובית מההשתייכות החברתית לקבוצת ילדים.
 
רקע-
כשירות תקשורתית היא היכולת להשתמש בשפה בהקשרים חברתיים ותרבותיים למגוון צרכים. הכללים הפרגמאטיים הם  אשר מנחים את הדובר כיצד עליו להשתמש במבנים השפתיים בהקשרים השונים על מנת להעביר מסר באופן תקשורתי הולם (Hoff,2009). במשחק ובאינטראקציה של ילדים עם בני גילם עליהם להיות בעלי כשירות תקשורתית ויכולות פרגמאטיות טובות על מנת להצליח, ליזום ולשמר אינטראקציה חברתית, משימה  שאינה קלה גם עבור ילדים עם התפתחות תקינה (Bauminger & Kasari, 2000). מכאן שילדים עם קשיים פרגמאטים צפוי שיחוו קשיים חברתיים. ההשתתפות בקבוצה טיפולית מאפשרת תחושת זהות ושיווין, רכישת מיומנויות חברתיות, למידה בין אישית,  פתרון בעיות והערכה עצמית דרך ההשתקפות אצל המשתתפים האחרים. הקבוצה הטיפולית היא גם מקום להתמודד באופן מעמיק עם העולם הבינאישי והתוך רגשי של כל ילד (ירון זיו ויעל בהרב, 2001).  
 
שיטות-
בקבוצה השתתפו 4 ילדים סביב גיל ארבע. הקבוצה הונחתה על ידי שתי קלינאיות תקשורת ולוותה על ידי עובדת סוציאלית. התקיימו 18 מפגשים (15 מפגשים עם הילדים ו-3 מפגשי הורים). בהרצאה נתאר את תהליך בניית הקבוצה וכן את התהליכים הקבוצתיים שהתרחשו בה בליווי צילומי וידאו.  
 
תוצאות-
נציג את המיומנויות שהילדים רכשו במהלך מפגשי הקבוצה, וכן את  תהליך הסיום והפרידה ואת האמצעים שבהם נעשה שימוש על מנת לעזור לילדים לעבד את התהליכים הללו. נדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה הבין צוותי כמשמעותי בהבנת התהליכים בקבוצה ובכך מקדם את הצלחתה.
 
מסקנות-
ייחודיות הטיפול במסגרת קבוצה זו הוא בכך, שהיכולת להתנהל ביעילות חברתית-תקשורתית בקבוצת ילדים היא מטרת הטיפול העיקרית, ושיפור במיומנויות חברתיות הנדרשות לשם כך אינו יכול להתבצע אלא תוך התנסות בחוויית ההשתייכות לקבוצת השווים. מטרתנו בהרצאה לשתף בידע ובניסיון הטיפולי המוצלח שעברנו.  
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...