העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> אוטיזם 1 >> פיזיותרפיה לילדים בספקטרום האוטיסטי – תוצאות ראשוניות מכלי הערכה חדש

פיזיותרפיה לילדים בספקטרום האוטיסטי – תוצאות

ראשוניות מכלי הערכה חדש


מאיר לוטן, אפרת שביט, יעל הראל, שמשון בורשטיין, גלי קמפנר

מטרת המחקר-
הערכת הצורך בטיפול פיזיותרפי לילדים על הספקטרום האוטיסטי
 
רקע-
ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי מוכרים כלוקים ביכולתם ליצור אינטראקציות חברתיות, כבעלי מוגבלות בתחום השפה והתקשורת, כבעלי עניין בתחומים מצומצמים וככאלו המציגים תנועות סטריאוטיפיות. עד לאחרונה לקויות מוטוריות באכולוסייה זו הוכרו רק כ"סימפטומים נילווים" לאוטיזם. 
אם זאת, מחקרים מהעת האחרונה מעלים כי ילדים עם אבחנה זו מציגים פערים בהתפתחותם המוטורית בהשוואה למצופה מקבוצת בני גילם. פערים מוטוריים אלה מתבטאים הן בחסרים תפקודים מוטוריים כגון: תפקודי שיווי משקל, משחק כדור ו-A.D.L והן בקשיי תכנון והתארגנות במרחב בהתאם לדרישות המשימה והסביבה. ישנן עדויות רבות המצביעות על לקויות מוטוריות משולבות ובכלל זה: היפוטוניה (63%-38%), אפרקסיה מוטורית (%75-34%), הליכה על קצות האצבעות (19%) ולקויות יציבתיות מגוונות.
המחקרים מעלים כי קיים קשר בין מידת הלקות המוטורית ללקויות אחרות האופייניות למאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. כמו כן, נמצא כי טיפול שהביא לשיפור ביכולות המוטוריות הביא אף לשיפור בלקויות התקשורתיות/חברתיות/ תפקודיות אצל ילדים אלו. לאור האמור לעיל, ברור כי יש חשיבות להתערבות מקצועית של פיזיותרפיסטים מיומנים בתחום זה. למרות שללא הערכה מתאימה יש קושי בהתאמת טיפול מותאם, עד היום לא פותח כלי הערכה מוטורי ייחודי עבור אנשים על הספקטרום האוטיסטי.
 
שיטות-
הליך: כלי סקירה (Screening) מוטורי, מתוקף גיל, נבנה לצורך הערכת צרכים טיפוליים מוטוריים של ילדים בגילאי 2-4 המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. במסגרת הערכה שגרתית אובחנו הילדים בתחילת ובסיום שנת הלימודים בגנים המתמחים בטיפול בילדים אלו. 
משתתפים: 54 ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי, בגילאי 2-4. 
 
תוצאות-
הממצאים מעלים כי ילדים על הספקטרום האוטיסטי מגלים איחור התפתחותי מוטורי משמעותי מבני גילם. איחור זה עומד על כ-10.5 חודשים אצל ילדים צעירים (גיל ממוצע 35חודשים), מתגבר עם העלייה בגיל ועומד על כ-15 חודש אצל ילדים בוגרים יותר (גיל ממוצע 45חודשים).
 
מסקנות-
הממצאים מעלים כי ילדים עם אבחנה של אוטיזם מציגים (בנוסף על הקשיים התפקודיים התקשורתיים, חברתיים ושפתיים) איחור מוטורי אשר מתגבר עם העלייה בגיל של ילדים אלו. לאור ההשלכות החברתיות שיש לאיחור כזה ולאור הגישה החיובית של ילדים על הספקטרום האוטיסטי לתנועה וניידות, הממצאים קוראים להרחבת הטיפול המוטורי בילדים על הספקטרום האוטיסטי מגיל צעיר. 

 
 

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...