העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> עולמינו הפנימי לאורך שנות הילדות >> פסיכותרפייה הורה ילד, עבור ילדים שהיו חשופים לטראומה: כיצד מטפלים על פי עקרונות המודל במסגרת ציבורית.

פסיכותרפייה הורה ילד, עבור ילדים שהיו חשופים

לטראומה: כיצד מטפלים על פי עקרונות המודל

במסגרת ציבורית


ד"ר סמדר גרטנר

מטרת המחקר-
להציג מודל לטיפול בגיל הרך, המיועד לסייע לילדים שחוו טראומה, בתוך מערכת ציבורית. דיון על האתגר, הקשיים והחשיבות ההתפתחותית. יוצג מקרה. 
 
רקע-
ילדים צעירים אשר מעורבים או חשופים לטראומה, לרבות תאונה, אלימות במשפחה, מחלה כרונית או מות הורה, נחשפים טרם זמנו לידיעה הכואבת כי ההורה, דמות ההתקשרות אינה יכולה או לעתים אינה רוצה להגן עליהם מפני כאב ואירועים מאיימים. לעיתם אף קורה כי דמות ההתקשרות, אשר אמורה לספק לילד הגנה ומזור, היא זו שבו זמנית מהווה עבורו מקור לאיום (Liberman & Van Horn, 2008). מחקרים אחרונים מראים כי גם ילדים צעירים ואף תינוקות זוכרים אירועים שלילים, ורושמים אותם בזיכרון אימפליסטי, שנרשם כחוויה סנסורית פרה סימבולית (1990, andlerM). עוד אנו יודעים היום  ממחקרי מוח כי חוויה טראומטית נרשמת "בגוף" ומשפיעה על מערכת התגובה לסטרס . ילדים החשופים לטראומה מראים מגוון סימפטומים התפתחותיים לרבות קשיי קשב, רמה ירודה של מבחני שפה, הפרעות התנהגות, קשיים חברתיים (2008, Horn Liberman & Van). המודל המוצג שפותח על ידי Liberman & Van Horn הנו מבוסס ראיות ומראה הטבה לא רק בתפקוד הילד, אלא דרך הטיפול המשותף משתפרים גם הסימפטומים של ההורה. אבקש לדון ביכולת ליישם מודל מסוג זה במקום ציבורי .
 
שיטות-
אדגים מקרה של ילד אשר היה חשוף להתעללות ואלימות קשה בביתו. הראה קשיי קשב וריכוז קשים, בעיות התנהגות ובעיות שפה. הילד טופל דרך עקרונות המודל של CPP עם ההתאמות אשר התחייבו מן הסביבה הטיפולית שהנה מרפאה להתפתחות הילד. הטיפול לווה בשאלוני אירועי חיים, ושאלוני אכנבך שניתנו לפני ואחרי הטיפול.
 
מסקנות-
 חרף אילוצים והגבלות בתום תקופה של חצי שנה הילד הגים שיפור ניכר בממדים שונים של סולמות האכנבך. גם בגן דווחה על הסתגלות טובה יותר. 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...