העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 9 היי טק טיפולי >> קידום הרגישות ההורית במהלך הדרכת הורים בפיזיותרפיה באמצעות וידאו-פידבק

קידום הרגישות ההורית במהלך הדרכת הורים בפיזיותרפיה באמצעות וידאו-פידבק

Promoting parental sensitivity during parents physical therapy instruction by video-feedback
 
מיכל נוימן, BPT
קופ"ח מאוחדת - המכון להתפתחות הילד, רחובות 
 התוכנית הבין-תחומית לתואר שני בהתפתחות הילד, אוניברסיטת חיפה
מנחה: פרופסור דויד אופנהיים

 
הקדמה: איכות האינטראקציה בין ההורה לילדו עשויה להיות משמעותית להצלחת טיפול הפיזיותרפיה ההתפתחותית, מאחר וההורה נדרש לספק לתינוק תמיכה רגשית ולהעניק לו תחושת ביטחון, על מנת שיהיה פנוי לחקור וליזום תנועה. בנוסף אנחנו מצפים מההורה שיהיה מסוגל להבנות סיטואציות לתרגול המוטורי, בתוך ומחוץ לטיפול. מטרת התוכנית היא לספק להורה כלים שיעזרו לו לקחת חלק פעיל ויעיל בטיפול ולשלב תרגול מוטורי גם בשגרת היום-יום. תוכנית ה-VIPP (Video-feedback Intervention to promote Positive Parenting   ), שהינה תוכנית מבוססת מבחינה מחקרית ומטרתה לקדם רגישות הורית, משמשת כמודל לפרויקט, עם התאמה לצרכים של התינוק וההורה בטיפול. יתרונותיו של הוידיאו-פידבק ליצירת שותפות ושוויוניות בתהליך וביצירת הזדמנות להתבוננות, משרתים במידה רבה גם את מטרות ההדרכה האחרות בטיפול הפיזיותרפיה.

חומרים ושיטות: נבנתה תוכנית הכוללת ארבע פגישות טיפול וצילום (הורה, ילד ומטפל) וארבע פגישות צפייה והדרכה (הורה ומטפל), ונכתב פרוטוקול מפורט לכל מפגש. עבור כל מפגש צפייה הוגדרו 2 תמות, לדוגמה: 

 
במחקר הגישוש עברו שלושה תינוקות ואמהותיהם את התוכנית. התפקוד המוטורי והרגישות ההורית בזמן טיפול נמדדו במפגש הראשון ובמפגש ביקורת. בנוסף נערך אינטייק ומולא שאלון שביעות רצון מהטיפול. השוואה תיאורית נערכה עבור כל דיאדה בנפרד, ובמשותף.

תוצאות: שלוש האימהות הציגו רגישות הורית בציון התחלתי נמוך מ-7 וכולן הראו שיפור במרכיבי הרגישות ההורית. הציון של אחת מהן עלה ב-1.5 (מתוך 9). שלושתן דיווחו כי למדו על משימות התפתחותיות רגשיות ושהצפייה קידמה את יכולתן לעזור לתינוקם. שינוי משמעותי בהיענות לתרגול נצפה אצל אחת התינוקות.

מסקנות: התוצאות תומכות בהנחה שדיאדות בטיפול פיזיותרפיה יכולות להיתרם מהדרכה המכוונת גם להגברת רגישות הורית. התוכנית שנבנתה עשויה לעזור לאימהות להיות רגישות יותר בזמן הטיפול ולהגביר את ההיענות של התינוק לתרגול. יש מקום לבדוק גם את השפעתה על התרגול והיישום בבית.
 
 


 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...