העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 10 שיתוק מוחין תנופה בטיפול וקידומו >> קצב לב ושונות קצב לב במנוחה, הליכה ולאחר הליכה אצל ילדים עם שיתוק מוחין ספסטי וילדים מפותחים בהתאם לגילם

קצב לב ושונות קצב לב במנוחה, הליכה ולאחר הליכה אצל ילדים עם שיתוק מוחין ספסטי וילדים מפותחים בהתאם לגילם

 
חולוד חג'וג, דר' גמיל אנדראוס, דר' מיכל כץ לוירר
 Kholod Hajuj, Dr Jamil-Andrawes MD,  Dr. Michal Katz-Leurer 

רקע:  סימנים קליניים כהזעת יתר, טמפרטורת עור נמוכה ועוד, העשויים להעיד על תפקוד לקוי של מערכת הבקרה האוטונומית (מב"א) שכיחים בילדים עם שיתוק מוחין (ש"מ). יש מחקרים מעטים לתיעוד התופעה ולבדיקת הקשר בין חומרתה לבין הישגים מוטוריים ותפקודיים בילדים אלו.

מטרות: לתאר את תפקוד מב"א לבבית על פי שונות קצב הלב ולבדוק האם קיים הבדל בתגובת המערכת בזמן ביצוע מאמץ תפקודי ולאחריו אצל ילדים עם ש"מ בהשוואה לילדים המפותחים בהתאם לגילם (מב"ל). לבחון את הקשר בין התפקוד האוטונומי לבבי לבין התפקוד המוטורי והסבולת אצל ילדים עם ש"מ.
משתתפים: 26 ילדים עם ש"מ, בנים ובנות בגילאי 15-7 שנה. 13 מהם ניידים, ו-16 ילדים מב"ל מותאמי גיל ומין.

כלים ושיטות העבודה: סיווג חומרת הליקוי המוטורי (GMFCS) והערכת התפקוד המוטורי הגס (GMFM) עבור ילדים בקבוצת המחקר. שונות קצב הלב- באמצעות ניתוח תרשימי א.ק.ג מהולטר במנוחה עבור כל המשתתפים. מבחן 6 דקות הליכה, בעת המבחן ולאחריו בוצעה הקלטת הולטר עבור ילדים ש"מ ניידים וביקורת.

תוצאות: ממוצע קצב הלב במנוחה גבוה אצל ילדים עם ש"מ (13.9±98.4 פ"ד) בהשוואה למב"ל (11.5±83.0 פ"ד)(p=0.001), ושונות קצב לב נמוכה (RMSSD 19.1±52.0 ms מול 39.8±87.0ms  בהתאמה,p=0.003). לא נמצא הבדל לפי חומרת הפגיעה המוטורית במדדים אלו אצל ילדים עם ש"מ. ילדים מב"ל מעלים באופן מובהק את ערכי קצב הלב ומורידים את השונות בעת ההליכה וכן חוזרים ומורידים את ערכי קצב הלב ומעלים את השונות לאחר ההליכה, תמונה זו לא נצפתה אצל ילדים עם ש"מ.

סיכום ומסקנות: תפקוד מב"א לבבית אצל ילדים עם ש"מ לקוי הן במנוחה והן כתגובה למאמץ. יש לבחון את התרומה של אימון גופני אירובי לשיפור תפקוד מערכת זו.
 
 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...