העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס "תחת קורת גג אחת" 2014 >> תקצירים ומצגות >> הפרעות קשב וריכוז 1 >> רכיבת סוסים: טיפולית ?

רכיבת סוסים: טיפולית ?


דר' עידית פוזנר, דר' יהודה סנצקי, דר' מיטשל שערץ, דר' מיקי דוידוביץ, סיון מלמד

מטרת המחקר-
קביעת קריטריונים להפניית לתחום הטיפולי הקרוי בארצנו "רכיבה טיפולית" תוך בחינת ההתוויות, התוויות הנגד, התועלת והסכנות שבה. 
 
רקע-
מאז הוכללה הרכיבה הטיפולית לשירותי הבריאות הנוספים (שב"ן) חלה עליה מטאורית בשימוש בהתערבות זו, ובעקבותיה ריבוי של חוות רכיבה טיפולית בארץ. השב"ן מתנה את קבלת השירות בהמלצות רפואיות. הדבר עורר אותנו לבחון מה התועלת הצפויה , מה הסיכונים, מה ההתוויות והתוויות הנגד להפניה זו על מנת לקבוע סטנדרטים בתחום.  
 
שיטות-
נקבעה ועדה על ידי איגוד רופאי הילדים בישראל, שבצעה סקר ספרות של עשרים השנים האחרונות, התייעצה עם מומחים מתחומי הטיפול השונים הנעזרים ברכיבת סוסים, וגיבשה את מסקנותיה. 
 
תוצאות-
למרות שרכיבה טיפולית הינה פעילות מהנה על פי רוב, התוצאות המוכחות הן בתחום שיפור יציבה ותנועתיות מפרקים אצל חולי שיתוק מוחין וילדים מסורבלים. תוצאות כגון שיפור מצב רגשי, שיפור ביטחון עצמי, שיפור בקשב או שינויים משמעותיים התנהגותיים אצל אוטיסטים לא הוכחו באופן מספק בבחינה מדעית, וקיימת מגבלה באיכות המחקרים. 
בישראל קיים דיווח משמעותי על תאונות מרכיבה על סוסים עם פוטנציאל למשמעות קלינית קשה. 
 
מסקנות-
 בעת הפניה לרכיבה טיפולית יש להזהיר את המטופל בפני הסיכון הכרוך בה. 
רכיבה טיפולית תיחשב כטיפול אם היא מבוצעת על ידי אנשי מקצועות הרפואה. האינדיקציות לטיפול זה הן לקויות מוטוריות.
קיים גיל אופטימלי לרכיבה טיפולית: 6 שנים ומעלה, ולא תחת גיל 4. 
קיימות התוויות נגד, כגון הפרעת התנהגות קשה, אפילפסיה קשה,מחלות פרקים, ספסטיות קשה, מומים ואי יציבות של עמוד השדרה, נטייה לדימומים.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...