העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 12 הורות ומשפחה לאור הנכות >> האם שירות פרי יוזמת הורים הנו שירות משפחה במרכז?
האם שירות פרי יוזמת הורים הנו שירות משפחה במרכז?
עמדות ומתן שרות משפחה במרכז – תפיסת הורים וקונדקטורים
 
'צעד קדימה' הנו ארגון פרי יוזמת הורים בשותפות עם אנשי מקצוע, שהביאה לישראל ופתחה בה את גישת 'החינוך המדריך' (Conductive education) . 'שירות משפחה במרכז' נחשב כיום לשירות מיטבי. מחקר זה בדק את עמדות הקונדקטורים ביחס לעבודה עם הורים; האם 'צעד קדימה' נתפסת כשירות משפחה במרכז בעיני הורים וקונדקטורים; ואת הקשר בין עמדות הקונדקטורים לבין מתן שירות משפחה במרכז.
 
מדגם נוחות של 72 נבדקים (53 הורים ו 19 קונדקטורים) מילאו את ה MPOC20 ואת ה MPOC-SP בהתאמה, למדידת תפיסתם האם השירות שהם מקבלים/מספקים הנו שרות משפחה במרכז. בנוסף, מילאו הקונדקטורים את ה Occupational therapists and Parents of Preschool children with Disabilities Questionnaire, שהותאם ע"י החוקרת לשימוש קונדקטורים באישור המחבר, למדידת עמדותיהם ונסיונם ביחס לעבודה עם הורים.
 
ככלל, הקונדקטורים מחזיקים בעמדות חיוביות ביחס לעבודה עם הורים. רובם סבורים כי לעבודה עם הורים ההשפעה הרבה ביותר על הילד בהשוואה להיבטים אחרים של התערבות (84%), עם זאת 70% סבורים כי לימודי 'החינוך המדריך' אינם מכינים אותם די הצורך לעבודה עם הורים. כל הקונדקטורים סוברים כי על מנת לפתח יחסי עבודה אפקטיביים עם הורים, עליהם 'להשרות תחושת ביטחון' ולהיות 'מאזינים קשובים' (68.4%). הנושאים הרווחים בשיחות עם הורים הם 'התקדמות הילד' (36.8%), 'קשיים אישיים של ההורים' (31.6%), ו'הסתגלות למוגבלות הילד' (26.3%). 'ניידות' נמדדה כדאגה העיקרית בקרב מרבית ההורים (73%) ומבין רגשות חיוביים של ההורים הבאים לידי ביטוי באינטראקציה בולטים 'תקווה' (68.4%) ו'הקלה' (78.9%).
 
'צעד קדימה' נתפסת כשרות משפחה במרכז 'במידה רבה מאד' ע"י הקונדקטורים והורים כאחד בהתאמה   ( M=5.67 בסולם בן 7 נקודות, SD=0.88 ; M=5.43 ; SD=0.64). שתי הקבוצות דרגו 'טיפול תומך ומכבד' כגבוה ביותר בהתאמה (M=6.39, SD=0.82 ; M=6.16, SD=0.59) ו 'מתן מידע כללי' כנמוך באופן מובהק בהתאמה (M=5.07, SD=1.25 ; M=4.68, SD=1.09)

תוצאות המחקר מעידים על התאמה בין עמדות חיוביות בקרב קונדקטורים ביחס לעבודה עם הורים (M=2.5) ומתן שירות משפחה במרכז (M=5.4).
 
על פי הורים וקונדקטורים כאחד 'צעד קדימה' מציעה שירות משפחה במרכז ואוחזת בעמדות חיוביים ביחס לעבודה עם הורים. עם זאת, עבודה עם הורים נתפסת כאתגר מורכב המחייב למידה והכנה. בשונה ממחקרים דומים בעולם בלט במחקר זה רגש ה 'תקווה' כרגש רווח אותו מביעים הורים באינטראקציה עם קונדקטורים ובדומה למחקרים אחרים, 'מתן מידע כללי' לוקה בחסר.

בעבודה עם המשפחות, נדרשים הקונדקטורים לידע רב ומיומנויות גבוהות, הצריכים להילמד בתוכנית הליבה של מקצוע הקונדקטור ובלימודי המשך. כמו כן, יש לבחון לעומק מהו 'המידע הכללי' לו זקוקים ההורים ולהנגיש אותו לשימושם.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...