העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 5 מערך השירותים ההתפתחותיי ... לים, פרויקטים וצרכים >> הנדבך החסר, התערבות מוקדמת: לווי פיזיותרפי במעבר הביתה

הנדבך החסר, התערבות מוקדמת: לווי פיזיותרפי במעבר הביתה

THE MISSING PUZZLE PIECE, EARLY INTERVENTION: THE ROLE OF
PHYSICAL THERAPY IN FAMILY CENTERED CARE

 
מיכל נעם Michal Noam M.A., P.T
הגן השיקומי עזר מציון ופיזיותרפיסטית עצמאית במסגרת טיפולי בית Ezer Mizion Preschool for disabled children and self employed home care P.T.
גילי דותן – שחורי,  Gili Dotan – Schori P. T. M. Sc
מרכז רפואי שניידר, שרותי פיזיותרפיה Schneider Children's Medical Center, PT Department 
איילת קלר P. T., M. sc  Ayelet Keller
מרכז רפואי שניידר, שרותי פיזיותרפיה Schneider Children's Medical Center, PT Department 

 
הקדמה 
בשנת 1986 קבע הקונגרס האמריקאי תקנה להקמת תכניות להתערבות מוקדמת המאפשרת נגישות לטיפול בתינוקות עם איחור התפתחותי או לקויות שונות, בביתם. זאת בכוונה לסייע להתאקלמות התינוק והמשפחה, הטיפול הנדרש בסביבה הטבעית, להפוך את הטיפול לחלק מהשגרה היומיומית ולחסוך יציאה מיוחדת מן הבית ובכך להקטין את חוסר ההיענות לטיפול בשל אי הנוחות הכרוכה בכך.

חומרים ושיטות 
בהרצאה נסקור את המודלים הקיימים בעולם ונשווה עם המודל הקיים בארץ ללווי והתערבות מוקדמת בטיפול בתינוקות עם ליקויים שונים ( טורטיקוליס, דימום מוחי, היפוטוניה, פגים, משקל לידה נמוך ועוד).בהרצאה יושם דגש על המודלים הקיימים בארצות הברית והולנד – מודל מכוון משפחה (=FAMILY CENTERED), שהוכח כיעיל, מקצר תורים במכונים להתפתחות הילד ובעל עלויות נמוכות.
נבחן את חשיבות ההטמעה של תוכניות התערבות מוקדמות של מקצועות פרא רפואיים להדרכת משפחות צעירות להנקה, הדרכה התפתחותית ותמיכה בהורים לילדים בסיכון או עם לקויות, והפנייתם להמשך טיפול בקהילה ע"י מטפלים פרארפואיים מוסמכים.
 
תוצאות  ומסקנות 
נציע מודל שחרור וקליטה של תינוקות בעלי לקויות עוד במחלקת הילודים/ פגיות  והפנייתם אל המטפלים המוסמכים. להערכתנו המודל עשוי להבטיח מענה מקצועי, מיומן ומהיר ולמנוע הזנחה ודחיית טיפולים. 
מתוך התוכניות הקיימות בעולם נראה את יעילות ההתערבות המוקדמת כנדבך חשוב בטיפול בתינוק. 
נבחן את תפקיד הפיזיותרפיסט במערך - שימוש בכלים מוכחים מחקרית להתמודדות עם ליקויים, מתן הדרכה להורים לשם טיפול וקידום בריאות בקרב ילדיהם. נציע יתרונות באיתור המוקדם כבר במחלקות היילודים על ידי הצוותים הרב-מקצועיים - מניעת סיבוכים ופערי התפתחות עקב מרווחי הזמן בין השחרור מבית היולדות ועד לאיתור הלקות. יצירת המשך טיפול רציף, דרך הטיפול הביתי (HOME BASED PROGRAM), ליצירת שותפות הורית ובכך חיסכון בזמן ועלויות.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...