העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 7 אוטיזם 2 – מאפיינים ותפיסות >> הסתמנות אורגנית עקב חסר בויטמינים בשלושה ילדים עם אוטיזם - הצגת מקרה וסקירת ספרות

הסתמנות אורגנית עקב חסר בויטמינים בשלושה ילדים עם אוטיזם הצגת מקרה וסקירת ספרות

Clinical manifestation of vitamins deficiency in three autistic children
case presentation and review of the literature 
 
Assaf Nurit1,2, Kabot  Shoshana3 , Zeitlin Leonid4,5, Fattal-Valevski Aviva1,2,5
נורית אסף, שושנה קבוט, לאוניד צייטלין,
אביבה פתאל- ולבסקי 
¹ Pediatric Neurology Unit, Tel-Aviv Sourasky Medical Center, 2Maccabi Healthcare Services, 3Clalit Healthcare Services, 4Pediatric Orthopedic Unit, Tel-Aviv Sourasky Medical Center , 5Sackler Faculty of Medicine, Tel Aviv
University.
 אוטיזם הינה הפרעה נוירו התפתחותית נרחבת שתסמיניה העיקריים הינם פגיעה בתקשורת ובשפה, פגיעה בחיברות, התנהגות חזרתית ותחומי עניין מצומצמים. שיעור גבוה מהאוטיסטים מתאפיין בבררנות באכילה ודיאטה חדגונית דלה בויטמינים, דבר העלול לגרום לתחלואה.
 
ברצוננו להציג שלושה מקרים של ילדים עם אוטיזם ותסמינים גופניים על רקע חסר קיצוני בויטמינים. שניים מהילדים נותרו עם נזק עצבי בלתי הפיך שהביא לליקוי ראייה.
המקרה הראשון מתאר ילד עם PDD שאושפז עקב צליעה וכאבים גרמיים עזים, באבחון מקיף לא נמצאה האבחנה. בשאלות מכוונות נמצא גם שסובל מדמם מחניכיים ותפרחת עורית אשר העלו את החשד למחלת הצפדינה (scurvy) הנגרמת עקב חסר ויטמין C. אנמנזה תזונתית הצביעה על כלכלה בלעדית של שניצל מעובד ללא פירות וירקות . טיפול בויטמין C הביא להקלה מיידית של הסימפטומים והחלמה מלאה.
 
המקרה השני והשלישי מתארים 2 נערים עם אוטיזם ואספרגר אשר אושפזו עקב ירידה בחדות ראייה, עיוורון לילה ופסיאודוטומור צרברי. בשני המקרים בבדיקות מעבדה נמצא חסר קיצוני של ויטמין A. טופלו בדיאמוקס ובתכשיר ויטמין A. שניהם נותרו עם ליקוי ראייה חמור. אנמנזה תזונתית בשני המקרים הללו הצביעה על כלכלה שהתבססה אך ורק על לחם עם ממרח שוקולד.
 
בסקירת ספרות נמצא שילדים עם אוטיזם מציגים תסמיני אכילה בררנית ודיאטה בלתי מגוונת.
 
הרגלי האכילה משקפים את תחומי העניין המצומצמים והקושי בהתגמשות האופייניים לאוטיזם.
 
בעוד שהכמות הקלורית והרכב אבות המזון נשמר, נמצאה ירידה בצריכת חלק מהויטמינים.
 
מומלץ לבצע תשאול לגבי הרגלי האכילה והדיאטה בילדים עם אוטיזם. במידה והדיאטה דלה בויטמינים יש לבצע בדיקות דם ולטפל בתכשירי ויטמין בהתאם לצורך. יש לשקול להפנות לצוות רב תחומי המתמחה בטיפול בהפרעות אכילה.

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...