העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 9 היי טק טיפולי >> : "לגדול עם טימוקו" טיפול בילד עם איחור התפתחותי בקואורדינציה (DCD) באמצעות טימוקו - סביבת משחק וירטואלית מבוססת תנועה

"לגדול עם טימוקו"טיפול בילד עם איחור התפתחותי בקואורדינציה (DCD) באמצעות טימוקו - סביבת משחק וירטואלית מבוססת תנועה 

שרית טרסר
מרפאה בעיסוק  M.sc
 
רקע: בעידן של מחשבים ומשחקי וידאו מסתמנת מגמה של בילוי מתמשך מול מסכי מחשב וטלוויזיה. ילדים בני זמננו נוטים לבלות את מרבית זמנם הפנוי בישיבה פאסיבית מול אותם מסכים וממעיטים במשחקים תנועתיים.
במקביל למגמה זו צומחת מודעות הולכת וגדלה לחשיבות של האספקט התנועתי לצורך התפתחות תקינה. מגמות מקבילות אלה, מביאות לאיתור ילדים רבים, הסובלים מסרבול מוטורי ואיחורים התפתחותיים הכוללים הפרעות בקואורדינציה, וזקוקים להתייחסות ממוקדת יותר ולטיפול המונחה על ידי איש מקצוע. 
טיפול הלוקח בחשבון את תחומי העניין של הילד הינו כלי משמעותי המעלה מוטיבציה ונכונות לשיתוף פעולה מצד הילד. מסיבה זו, מחשב, שהינו פלטפורמה פופולארית שמהווה חלק אינטגראלי וטבעי מחיי היום יום של ילדים בזמננו, עשוי לשמש ככלי טיפולי בעל משמעות עבור המטופל. יחד עם זאת, חשוב לעודד את הילד לתנועתיות, ולמצוא את הדרך להשתמש בסביבת המשחק הממוחשבת כך שתעלה את המוטיבציה של הילד לאקטיביות תנועתית ותפיסתית כאחד. 

נושא ההרצאה: הצגת סביבת המשחק: "לגדול עם טימוקו" בהקשר טיפולי.
בהרצאה תוצג סביבת משחק חדשנית, מבוססת תנועה, הנקראת: "לגדול עם טימוקו". סביבת המשחק של טימוקו הינה סביבה וירטואלית הפועלת באמצעות מחשב ומצלמת אינטרנט. המערכת פותחה באוריינטציה טיפולית ומטרתה קידום יכולותיו התנועתיות והקוגניטיביות של הילד. סביבת המשחק ידידותית, בעלת תכנים רכים, ללא הצפת גירויים ומספקת אתגר קוגניטיבי ותנועתי מותאם. המערכת מאפשרת למטפל שליטה על מאפייני המשחק, רמות הקושי, הופעת מסיחים ועוד, לשם התאמת תוכנית טיפול ייחודית עבור כל מטופל בהתאם למטרות הטיפול, צרכי הילד ומידת התקדמותו.  
בהמשך ההרצאה, יוצג תיאור מקרה של ילד בעל איחור התפתחותי בקואורדינציה המטופל באמצעות סביבת המשחק של טימוקו.

לסיכום: סביבת המשחק "לגדול עם טימוקו" מגייסת את יתרונותיו של המחשב לצרכים תנועתיים טיפוליים, על מנת להבטיח  חוויית משחק מהנה, נגישה ובטוחה, לצד קידום מיומנויות מוטוריות ותפיסתיות.  
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...