העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 6 קבוצה שבקבוצות >> פרויקט "יד על הדופק" 20 שנות פעילות ומחשבות הלאה
פרוייקט "יד על הדופק" חוגים טיפוליים– 20 שנות פעילות ומחשבות הלאה...
 
PROJECT "FEELING THE PULSE"- THERAPUTIC ACTIVITY GROUPS
  20 YEARS OF ACTIVITY AND THINKING ONWARD…
 
 
מרים בוצר –Miriam Botzer , הילה טלומק – Hila Tlumak,
פנינה קיטאי – Pnina  Kitay, , ד"ר סליה קוזקוב –Dr. Celia Cozakov
 
המרכז להתפתחות הילד, המרכז הרפואי זיו- צפת 

הקדמה: במכון להתפתחות הילד, במרכז הרפואי "זיו" בצפת, פועל מזה 20 שנים פרויקט "יד על הדופק"- חוגים טיפוליים. במסגרת הפרוייקט פתחנו קבוצות קרטה טיפולי. 
מחקרים רבים מצאו שיפור בעקבות שימוש באמנויות לחימה עבור אוכלוסיות טיפוליות מגוונות. הקרטה הטיפולי מהווה מענה לאוכלוסיות טיפול שונות:  ADHD, DCD,  קשיים בויסות חושי – SPD. כמו כן לילדים עם קשיים רגשיים, משקל עודף, דימוי עצמי נמוך, תסכול, בעיות התנהגות וקושי במיומנויות תקשורת חברתיות. 
 
מטרות: הקניית כלים אישיים וחברתיים לצורך שיפור ההשתתפות בפעיולויות שונות בחיי היומיום. 
 
חומרים ושיטות: לאחר הערכה רפואית התפתחותית הופנו הילדים לפרוייקט. הילדים חולקו לקבוצות קרטה טיפולי לפי רמת היכולות של הילדים, השתייכות חברתית וגיל הילדים. כל קבוצה מופעלת על ידי תרפיסט ומדריך קרטה. 
המידע על הילדים נאסף על פי דו"ח התפתחותי, ושאלוני הורים באמצעות שאלונים סטנדרטיים ושאלונים נוספים לא סטנדרטיים שנבנו במיוחד עבור הפרויקט, הסוקרים תפקוד הילד בחיי היום יום וציפיות ההורים מהטיפול הקבוצתי. ההורים ממלאים את השאלונים בתחילה ובסיום השנה, לבדיקת שיפור מיומנויות והישגים במטרות הטיפוליות שנקבעו לילד.
 
תוצאות: נצפו שינויים גדולים לטובת הפרמטרים המוטוריים בתפקוד הילדים בקבוצה. כמו כן, חל שיפור בפרמטרים של תקשורת ומיומנויות חברתיות, אך לא במידה מספקת.
 
מסקנות: מנסיון קליני של 20 שנות פעילות התאמנו את הפעילות לצרכים העולים מהשטח. מצאנו כי ההשתתפות בקבוצת "יד על הדופק" הביאה לשיפור במיומנויות המוטוריות הן בקבוצה והן בחיי היום יום. כיום אנו רואות צורך גדל במתן דגש על שיפור מיומנויות תקשורת חברתית. מכאן יצאנו להרחבת הקבוצות הטיפוליות של "יד על הדופק", לשם התאמה מדוייקת ואישית לכל ילד וילדה, והשלכה מהקליניקה לחיי היום יום. 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...