העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 2 מילים כדורבנות מושב שפתי >> ליקויים בשליפה לקסיקאלית: סוגים שונים של אנומיה והדרך לאבחנם

ליקויים בשליפה לקסיקאלית: סוגים שונים של אנומיה והדרך לאבחנם

Impairments in lexical retrieval: Types of anomia and their differential diagnosis
 
נעמה פרידמן
אוניברסיטת תל אביב
 
ילדים ובני נוער רבים עם קשיי שפה וליקויי למידה סובלים מקושי בשליפת מילים. קושי זה פוגע ביכולת שלהם לתקשר בחיי היום-יום וביכולתם האקדמית בבית הספר. קושי בשליפת מילים יכול להופיע לצד אוצר מילים עשיר.
מכיוון שתהליך השליפה הלקסיקאלית הוא תהליך הכולל מספר שלבים, פגיעה סלקטיבית בכל אחד מהשלבים גורמת לליקויי בשליפת מילים שהוא בעל מאפיינים שונים. בהרצאה אסקור את השלבים בשליפת מילה ואז אתמקד בסוגים השונים של אנומיה, ליקוי בשליפת מילים. 
תהליך שליפת המילה מתחיל ממושג, ייצוג קונספטואלי, שעדיין אינו מנוסח במילים. ייצוג זה מעורר את ייצוג המילה בלקסיקון הסמנטי. בהמשך, הייצוג הלקסיקאלי-סמנטי מעורר את ייצוג המילה בלקסיקון הפלט הפונולוגי - שבו מאוחסנת תבנית המילה הדבורה – מספר ההברות, מיקום הטעם, העיצורים והתנועות במילה וסדרם. מידע זה מועבר אל באפר הפלט הפונולוגי, שאחראי על הרכבת צלילי המילה לפי הסדר, להרכבה המורפולוגית של המילה ולשימור המילה עד לסיום הפקתה. 
ליקוי בכל אחד משלבים אלה יגרום לקושי בשליפת מילים – אנומיה. לליקויים בשלבים השונים ישנם אפיונים שונים, ולכן קיימים סוגים שונים של אנומיה: אנומיה קונספטואלית, אנומיה בלקסיקון סמנטי, אנומיה לקסיקאלית-פונולוגית ואנומיה בבאפר הפלט הפונולוגי.
אבחנה מדויקת של מקור הליקוי בתהליך השליפה הלקסיקאלית הינה בעלת חשיבות קלינית רבה מכיוון שהטיפול היעיל ביותר הוא שונה עבור כל סוג אנומיה. אבחנה מדויקת הינה הבסיס להתאמת טיפול עבור כל מטופל. כפי שניתן לראות בתרשים (מתוך פרידמן, דותן ובירן, 2011), האבחנה של סוגי הליקוי מתבססת על סוגי הטעויות שהמטופל מפיק, על אפקטים – כלומר על סוגי המילים הקשות לו יותר להפקה, ועל ביצוע במטלות סמנטיות ופונולוגיות שונות, וכן במטלות קריאה של מילים אירגולריות ומילות תפל. בהרצאה אציג את מאפייניה של כל אחת מהאנומיות השונות ועל הדרכים לאבחנהּ, ואפרט את סוגי המטלות והמבדקים שיש לערוך כדי לזהות את מקור הליקוי בשיום. 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...