העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 2 מילים כדורבנות מושב שפתי >> מדד לרמת השפה של ילדים דוברי ערבית פלסטינית בני 2.6-5 שנים

MAU – Morpheme Apiece Utterance As a measure for evaluating language level of Palestinian-Arabic speaking children 2.6-5 years of age.

 
MAU – Morpheme Apiece Utterance
 מדד לרמת השפה  של ילדים דוברי ערבית פלסטינית  בני 2.6-5 שנים
נאילה תלס אבו שקרה
פרופ' אסתר דרומי
אוניברסיטת תל-אביב


 
הקדמה
מטרת המחקר היתה לפתח מודל לחישוב ה – MLU בשפה הערבית המדוברת ולבדוק את התאמתו של המדד להערכת התפתחותם השפתית של ילדים דוברי ערבית מדוברת בני 2:6 - 5 שנים. כלי Morpheme Apiece Utterance MAU   המוצע נבנה על בסיס מודל הנקרא MPU שפותח עבור בדיקת גיל שפה בעברית על ידי (Dromi & Berman (1982.
על מנת לבדוק את תקפתו של המדד הכמותי  MAU, בנוסף לבחירת מדדים לקסיקאליים בחרנו יסודות תחביריים תוכניים המופיעים בדרך כלל בשפת ילדים דוברי ערבית מדוברת המתאפיינים בהתפתחות תקינה בטווח גילאים זה.
מדגמי שפה ספונטנית של 98 ילדי המשולש הצפוני בני 2:6 – 5 שנים נותחו  תוך שימוש בשלוש שיטות וחושבו שלושה ציונים לכל נבדק: ציון ה MAU,  ציון היסודות התחביריים וכן ציוני מדדים לקסיקאליים. נמצא מתאם חיובי בין שלושת המדדים, אם כי המתאם הגבוה נמצא בין המדד MAU ובין היסודות התחביריים.
 
תוצאות
 המדד ה  –  MAU טוב יותר לקביעת הרמה השפתית של ילדים דוברי ערבית מאשר גיל כרונולוגי. התוקף ההתפתחותי של המדד תומך ביכולתו לשמש כלי להשוואה בין נבדקים וקבוצות של נבדקים לגבי הופעתם של מרכיבים מורפולוגיים במדגמי שפה. 
 
    
 
מסקנות
בדומה ל MPU עבור נבדקים דוברי עברית, מדד MAU  עבור נבדקים דוברי ערבית פלסטינית שונה ורגיש יותר מבחינה התפתחותית בהשוואה למדד MLU  עבור נבדקים דוברי אנגלית.   ניתן לייחס זאת לכך שה - MAU  תוכנן תוך התייחסות לשאלות התפתחותיות ולשיקולים התפתחותיים בספירת המורפמות. וזאת בניגוד לשיטת חישוב ה -MLU   באנגלית שהינה יותר טכנית ללא התייחסות לסדר הופעת המורפמות. התוקף ההתפתחותי של המדד תומך ביכולתו לשמש כלי להשוואה בין נבדקים וקבוצות של נבדקים לגבי הופעתם של מרכיבים מורפולוגיים במדגמי שפה. 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...