העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 5 מערך השירותים ההתפתחותיי ... לים, פרויקטים וצרכים >> פרויקט השאלת כסאות גלגלים ממונעים בבית חולים אלי"ן

פרויקט השאלת כסאות גלגלים ממונעים בבית חולים אלי"ן

נעמי גפן, אסנת ארבל
שיקום ילדים ונוער אלי"ן, ירושלים
 
דלית רומם, יעל גרין
משרד הבריאות
 
הקדמה: לניידות בגיל צעיר חשיבות רבה עבור התפתחות הילד. דרך הניידות הילד חווה את החוויות הסנסומוטוריות שמובילות להתפתחות קוגניטיבית. תנועה במרחב מאפשרת רכישת מושגים של מרחק, גודל, צורה ויחסים במרחב. הניידות מקנה תחושות של יוזמה ובטחון עצמי ומשפרת את מצב הרוח. מחקרים מראים שילדים בגילאי 2-3 שנים יכולים ללמוד להפעיל מערכת של ניידות ממונעת. בבית חולים אלי"ן מבצעים התאמה של כסאות גלגלים ממונעים (כג"מ) לילדים צעירים המגיעים מכל רחבי הארץ. במהלך השנים למד הצוות באלי"ן כי יש ילדים הזקוקים לתקופת תרגול על מנת לרכוש עצמאות בשימוש בממונע לפני קבלת אישור לרכישה ממשרד הבריאות. חלק מהילדים נמצאים במסגרות חינוכיות בהם עומד לרשותם כסא מתאים לתרגול, אך רובם מגיעים ממסגרות בהם אין אפשרות לתרגל שימוש בכסא ממונע, כולל מסגרות חינוך רגיל. בשנת 2009 יזם בית חולים אלי"ן בשיתוף עם משרד הבריאות ועם המוסד לביטוח לאומי את פרויקט השאלת כסאות ממונעים. מטרת הפרויקט: להשאיל כיסאות גלגלים ממונעים לילדים אשר זקוקים לתרגול עד קבלת אישור לרכישת כסא ממונע ממשרד הבריאות. 

חומרים ושיטות:  נרכשו 15 כג"מ בגדלים שונים ועם מערכות הפעלה שונות. ילדים שנמצאים מתאימים לפרויקט מוזמנים להערכה באלי"ן ולאחריה מוחלט על תכנית ההשאלה. זמן השאלה ממוצע היה כחצי שנה.  

תוצאות: בשלוש השנים בהן פועל הפרויקט הושאלו כג"מ ל - 29 ילדים מכל הארץ. מתוכם, 15 ילדים סיימו את תהליך ההשאלה, ומרביתם פנו לרכישת כיסא דרך משרד הבריאות.  

מסקנות: מאז התחילה תכנית ההשאלה לפני 3 שנים פנו ילדים רבים להשתתפות בפרויקט. קיימת שביעות רצון מצד צוות המטפלים וההורים של ילדים שהשתתפו בפרויקט. יש לעודד הזדמנויות לתרגול נסיעה בממונע על מנת לקדם ניידות עצמאית בקרב ילדים.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...