העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> תקצירים ומצגות מכנס העמותה 2012 >> מושב 6 קבוצה שבקבוצות >> ילדי טרום ADHD "שובבנים" – הדרכת הורים קבוצתית לעומת טיפול אינדיווידואלי בילד
ילדי טרום ADHD "שובבנים" – הדרכת הורים קבוצתית לעומת טיפול אינדיווידואלי בילד
 
Preschool ADHD – Parent Training or Individual Therapy?
 
מיכל אלטמן, ד"ר בנימין גליק, ד"ר דפנה דולברג, רוית טנא
Altman Michal, Dr Glick Benjamin, Dr.Dafna Dolberg, Ravit Tene
מכון להתפתחות הילד, קופת חולים מאוחדת, ירושלים, רח' כנפי נשרים 13 ירושלים
 
Attention Deficit Hyperactivity Disorder, הפרעת קשב וריכוז, מזוהה לרוב בגילאי 7 ומעלה. עם זאת, הסימפטומים מופיעים, לעיתים קרובות, החל מגיל 3.
הליקויים שבאים לידי ביטוי בגיל זה ומוכרים ממחקרים על ילדים בוגרים יותר בעלי ADHD הינם: 
סימפטומים של היפראקטיביות ו/או אימפולסיביות.
הורים לילדים אלה חווים מתח ומתמודדים פחות ביעילות עם ההתנהגויות של ילדיהם. 
מסיבה זו, הקמנו קבוצות להורים בנות 10 מפגשים שהתמקדו במס' נושאים:
חיזוק הקשר הורה-ילד, חיזוק דמות ההורה, הבנת הילד על חוזקותיו וחולשותיו, עקרונות בהצבת גבולות, שימוש בחיזוקים ועונשים ותקשורת רגשית. 
 
מטרת המחקר: לבחון את יעילות ההתערבויות הטיפוליות השונות לילדים טרום ADHD. להשוות בין הדרכת הורים קבוצתית לטיפול ישיר לילד (באמצעות טיפולי ריפוי בעיסוק/ריפוי בדבור). 
 
שיטות: מילוי שאלוני – תפיסה עצמית של תפקיד ההורה, לחץ הורי, הערכת הסתגלות הילד, קונרס להורה. הורי קבוצת המחקר מלאו את השאלונים לפני תחילת ההשתתפות בקבוצה ולאחריה והורי קבוצת הביקורת מלאו את השאלונים לפני תחילת הטיפול האינדיוידואלי ועם סיומו.
  
תוצאות: נמצא פער מובהק בדווחי ההורים על התנהגויות הקשורות ל ADHD. כל הורי קבוצת המחקר 
( שהשתתפו בקבוצת ההורים) הצביעו על רמות גבוהות של התנהגויות אלה לפני תחילת ההתערבות. לאחר ההתערבות, הורי קבוצת המחקר הצביעו ירידה בהתנהגויות הקשורות לADHD.
נמצאה גם נטיה לשיפור ביציבות הרגשית ובהתנהגות הכללית של הילד בעקבות השתתפות הוריו בקבוצה. הלחץ ההורי, מאידך, קטן יותר בעקבות טיפול פרטני בילד.
 
מסקנות: נראה כי הורים שהשתתפו בקבוצה הצליחו לישם את הנלמד וכך שלטו יותר בהתנהגויות הילד. מאידך, הלחץ ההורי נשאר גבוה, מאחר והאחריות נשארה עליהם. כאשר הילד מקבל טיפול פרטני, ההורים חשים כי העבירו את האחריות למטפל והלחץ שלהם פוחת.  
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...