העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס DSM5 >> מצגות מכנס DSM5 >> DSM-5 בילדים – צרות או בשורות? סקירה על השינויים העיקריים בתחום הילדים

תקציר ההרצאה:DSM5 בילדים- צרות או בשורות? 


ד"ר שלומית לוי –מנהלת היחידה לגיל הרך, פסיכיאטריה של הילד, הדסה
 
משחר ימי הרפואה אבחנה הכרחית לעבודה הקלינית. סימנים וסימפטומים המסווגים למחלות היו תמיד כלי עבודתו של הרופא. ההתקדמות האדירה של מקצוע הרפואה במאה ה20 הביאה לכך שישנה גם הבנה של  גורמים ומנגנונים לחלק מן המחלות.
 
בפסיכיאטריה, למרות הידע ההולך ונצבר, עדיין, ברוב המקרים, לא ידועה האטיולוגיה והפתוגנזה במדויק. מערכת הסיווג של הDSM מקטלגת את האבחנות המוכרות כיום ומתארת את הידע העדכני לגבי המהלך והפרוגנוזה של הפרעות נפשיות.
 
נדון בחשיבות מתן אבחנה ובהיסטוריה של התפתחות הDSM לאורך השנים, מDSMI שיצא לאור ב1952, ועד לDSM5 שיצא לאור במאי השנה. נדון ביעדים שהוצבו, במידת ההצלחה בהם הושגו, וכן בביקורת הציבורית כלפי הdsm5.
 
השינויים בdsm5 כוללים שינויים מבניים ושינויים באבחנות ספציפיות. בתחום הילדים השינוי המבני העיקרי הוא ביטול הפרק העוסק בהפרעות המאובחנות לראשונה בגיל הילדות, ינקות והתבגרות ושילובן בפרקי הפרעות המבוגרים. הdsm אימץ גישה ההתפתחותית וזו מתבטאת בסדר הפרקים ובסדר ההפרעות בכל פרק (כך שההפרעות המופיעות באופן טיפוסי בילדות תופענה לפני ההפרעות המופיעות באופן טיפוסי בבגרות, וכן הלאה). נוסף פרק חדש של הפרעות נוירוהתפתחותיות.
 
בתחום האבחנות הספציפיות : בפרק העוסק ב Disruptive, Impulse control and Conduct Disorders הוגדר מאפיין specifier)) חדש בconduct disorder  המתאר יכולת מצומצמת לרגשות פרו-חברתיים. אבחנה חדשה בפרק זה: Intermittent Explosive Disorder מסווגת ילדים הסובלים מהתפרצויות אלימות בעוצמה שאינה תואמת את הפרובוקציה או הסטרסור. האבחנה של ODD המתארת ילדים בעלי מצב רוח רוגזני, סרבנות ונקמנות הוגדרה באופן ספציפי יותר מבחינת השכיחות והמשך.
 
בפרק העוסק בטראומה וההפרעות הנילוות לה:הוספו קריטריונים מיוחדים לptsd בילדים מתחת לגיל 6, מתוך ההבנה כי ההפרעה קיימת, אך יכולה להתבטא באופן ייחודי לגיל זה.
 
בפרק זה נוספה אבחנה חדשה: Disinhibited Social Engagement Disorder – אבחנה שהיא תוצאה של הזנחה וקושי ביצירת התקשרות. מדובר בילדים שההתנהגותם החברתית חסרת עכבות ולא מובחנת. ההפרדה מReactive Attachment Disorder מדגישה את המהלך השונה והתגובה השונה להתערבות,למרות האטיולוגיה המשותפת.

בשנים האחרונות סערה הקהילה הפסיכיאטרית ודעת הקהל בארה"ב סביב הפופולריות הרבה של מתן אבחנה של הפרעה ביפולרית בילדים, והטיפול התרופתי המופרז בהפרעה. על מנת למנוע אבחנת יתר וטיפול יתר נכתבה בDSM5 אבחנה חדשה לילדים בגילאי 6-18 :Disruptive Mood Dysregulation Disorder  (DMDD). הלוקים בהפרעה סובלים מאי שקט קבוע ואפיזודות תכופות של חוסר שליטה בהתנהגות לתקופות ארוכות.
 
ולבסוף: פרק חדש בשם OCD and Related Disorders , שהוצא מפרק הפרעות החרדה, מאגד בתוכו הפרעות עם מאפיינים משותפים של עיסוק יתר אובססיבי והתנהגות חזרתית. הפרק כולל בין השאר, שתי אבחנות חדשות (Hoarding Disorder ו Skin Picking Disorder), כמו גם Trichotilomania  המוכרת לנו מהDSMIV ,שם הופיעה תחת קבוצת אבחנות שונה.
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...