העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו
הצטרפו אלינו!

        

 

דף הבית >> ארכיון כנסים >> כנס העמותה להתפתחות הילד2012 >> פוסטרים מכנס העמותה >> התפתחות מוטורית בתינוקות עם Gastroesophageal Reflux

התפתחות מוטורית בתינוקות עם Gastroesophageal Reflux

MOTOR DEVELOPMENT OF INFANTS WITH GASTROESIPHAGEAL REFLUX
 
רנה אולמן
אולמן ר,  דר' פתאל-ולבסקי א , פרופ' רייף ש , אולמר ל,  ד"ר זוק ל
Ullman R, Dr Fatal-Valevski A, Prof  Reif S, Olmer L, Dr Zuk L
 
הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב, בי"ח דנה לילדים, מרכז רפואי תל אביב
 
הקדמה
כ-30% מכלל התינוקות סובלים מתופעת Gastroesophageal reflux (GER). תופעה שכיחה נוספת בתינוקות היא היפוטוניה של הילדות (BCH). מטרות מחקר זה הן לבחון אם השכיחות של BCH גבוהה יותר בקרב תינוקות הסובלים מ- GER בהשוואה לתינוקות ללא GER, וכן אם תינוקות עם GER סובלים מאיחור התפתחותי מוטורי בהשוואה לתינוקות ללא GER. 

שיטות
המחקר הינו מחקר אורך פרוספקטיבי. קבוצת המחקר כללה תינוקות עם GER. קבוצת הביקורת כללה תינוקות עם היסטוריה רפואית תקינה, ללא סימני GER.
כל תינוק עבר שלוש בדיקות, בגילאי 2, 4 ו-8 חודשים. הבדיקות כללו: INFANIB  French Angle factor (אבחון טונוס),  Beighton (אבחון גמישות) ומבחן AIMS (הערכת התפתחות מוטורית) .

תוצאות
המחקר כלל 65 תינוקות. 36 תינוקות אובחנו כסובלים מ-GER. לא היו הבדלים מבחינת מאפיינים דמוגרפים. לא נמצאו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות בהשוואת מדדי הטונוס והגמישות. נצפתה מגמה של טונוס נמוך יותר בגפיים עליונות ובגו בשלשת זמני הבדיקות בקבוצת המחקר בהשוואה לקבוצת הביקורת. לא נמצא הבדל מובהק בציוני ה-AIMS בין שתי קבוצות המחקר.
בשתי הקבוצות התפקוד המוטורי על פי מבחן AIMS בגילאים 4 ו-8 חודשים היה נמוך באופן מובהק בהשוואה לטווח הנורמה של המבחן. הבדל מובהק בין הקבוצות נמצא בסעיף עמידה (0.0251 P≤) בגיל 4 חודשים בו ציון קבוצת המחקר היה גבוה יותר. 

מסקנות
המחקר מצביע על כך שלא קיים הבדל ברמות הטונוס והגמישות בילדים עם GER ביחס לילדים ללא GER עד גיל 8 חודשים. לא נמצאו הבדלים בין שתי קבוצות המחקר מבחינת ההתפתחות המוטורית. על פי מחקר זה אין צורך במעקב התפתחותי מיוחד בקרב תינוקות עם GER. 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...