העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו

הצגת הודעה בפורום פורום הפרעות שינה
RSS    חפש הודעות
תיאור הפורום   |   הודעת המנהל/ת   |   חוקי הפורום   |   בהנהלת: דר שי מרקו

חריקת שיניים ביום ושליטה בדחפים   

מאת:  אדית    Apr 30, 2019  ||  06:46

שלום ד"ר,
בתי בת 3, עברה גמילה מהירדמות בהנקה בין הגילאים 2 ל_2.5.
כיום עדיין נרדמת רק בנוכחות פיסית של אחד ההורים ומבקשת שנישאר לישון איתה. לרוב לוקח לה זמן רב להרדם, גם כשהיא רגועה ומנסה להרדם בכוחות עצמה.
כשהתחלנו את הגמילה מההנקה, היא התחילה לעשות קולות של מציצה כאילו יונקת, ולא ייחסתי לכך חשיבות. בחודשים האחרונים התופעה גברה, היא כבר ממש חורקת שיניים בעוצמה חזקה, נהנית מזה, ועושה את זה גם ביום. לפעמים זה נראה כמו משהו שהיא לא שולטת בו, היא מכחכחת בגרונה ומשחקת בשיער בלי סוף. לעיתים תנסה לתלוש, בלילה כשאני רואה שהיא ממש עייפה ומנסה להרדם, היא גם תולשת ריסים או חופרת בציפורניים בתוך האוזן. כתינוקת היתה מזיזה את הראש ומטיחה בקיר. אני מבינה שעשינו כנראה טעות שלא התחלנו במיומנויות ויסות והרדמות עצמאית כשהיתה קטנה, אך נורא קשה לעמוד מנגד כשהילדה נראית במצוקה סביב הפרידה והשינה העצמאית ופוגעה בעצמה בניסיונות להרדם או להרגע.
אנחנו בטיפול פסיכולוגי והדרך הורים איתה, אך עוד לא התחלנו את התהליך של שינה עצמאית, מה שקורה ברגע שהיא מבינה שלא נהיה לידה, היא מתחילה לעשות דברים מסוכנים שיודעת שלא מרשים לה, כמו קפיצות באנג'י מהמיטה לרצפה, מרביצה רק שלא נעזוב, פעם אחת איימה שתקפוץ מהחלון (ילדה בת 3, כנראה צחקה, אין לה יודעות לדבריה מלבד להבין שזה אסור). כרגע אנחנו מנסים להגיע לזה שתרדם מתי שאנחנו לידה על כסא ולא באותה מיטה. אגב, גם במהלך היום גם עושה דברים שאסור בשביל תשומת לב, היא מכניסה דברים לפה בהתרסה. יש לה גם אובססיה לזה שדברים יהיו בדיוק באמצע על המילימטר, ואם לא נכנסת להתקף זעם או בכי. לציין ששני ההורים שלה עם adhd, וכנראה קווים מסויימים דומים (אני גם משחקת בשיער הרבה ולבעלי יש אובססיה למספרי מכוניות או שהוא משמיע קולות כשהוא בבית, שולט בעצמו ולא עושה את זה בחוץ), אבל מתפקדים עם הסימפטומים ולא במצוקה כזו.. אצל שנינו לא התחילו תסמינים בגיל צעיר כל כך. אני מאוד בחרדה ומרגישה אשמה שהורשעו לה כל מיני הפרעות וזה מערפל לימאת שיקול הדעת.( למרות שאולי מוקדם לאבחן). לא בטוחה מה אני שואלת פה, בעיקר כנראה האם צריך עוד הערכה נויורולוגית או פסיכיאטרית, או מספיק הטיפול הפסיכולוגי? לציין שחלק ממה שמטריד אותי הוא שהיו לה שתי פעמים שקיבלה מכה חזקה בראש בגיל שנה וחדשיים ושנתיים וקצת, פעם אחת נעמדה בעגלה ונפלה למדרכה על המצח והקודקוד (היתה שבוע עם סימן כחול צהוב במצח).פעם שנייה בגלל תקיפה של חיה. בשתי הפעמים לא איבדה את ההכרה ותפקדה, אני מוטרדת מנזק נוירולוגי אבל גם מבינה שאני בסטרס וחרדה מעניין.
תודה על המענה.

הוסף תגובה
  מסר לכותב/ת   קישור להודעה   הדפסה   שלח לחבר/ה
• 
חריקת שיניים ביום ושליטה בדחפים   אדית   > אתה נמצא כאן
  Apr 30, 2019 | 06:46

מקרא:   ללא תוכן ° הודעה חדשה New Message
לחיצה על העיגול תוביל לפתיחת ההודעה בעמוד נפרד